Złodzieje kradną olej opałowy

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Garda ostrzega właścicieli domów o możliwości kradzieży oleju opałowego, a już teraz udało się ustalić, że w kraju mamy do czynienia z kolejnym procederem.

W okresie, kiedy przygotowujemy się do zimy, robimy zapasy oleju opałowego, na łatwy i całkiem spory zarobek liczą złodzieje, którzy z domowych zbiorników kradną paliwo. Policyjni wywiadowcy ustalili, iż złodzieje śledzą cysterny dowożące olej opałowy do domów, by następnie pod osłoną nocy okraść ich właścicieli. W Irlandii notuje się obecnie zwiększoną ilość kradzieży oleju opałowego, co potwierdzają policjanci, a jednocześnie apelują do społeczeństwa, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć domowe zbiorniki z paliwem.

Złodzieje są do tego procederu świetnie przygotowani, bo są członkowie gangów, którzy śledzą ciężarówki dostawców, są też ci, którzy przez kilka dni obserwują domostwo i sprawdzają obyczaje gospodarstwa domowego, a i są kolejni, którzy używają specjalnie przystosowanych niewielkich ciężarówek i furgonetek, aby dokonać kradzieży. Samochody złodziei są specjalnie zamaskowane, a najczęściej oznakowane, jako samochody dostawcze znanych irlandzkich firm, co zabezpieczyć ma rabusiów przez zdemaskowaniem.

Znaczny wzrost kradzieży znany jest irlandzkiej policji od przynajmniej początku roku, a z każdym miesiącem dokonywano większej ilości kradzieży paliwa, jednak jak przyznają stróże prawa, ich ilość zaczęła teraz rosnąć, po letnim uspokojeniu. Do połowy roku ilość takich kradzieży podniosła się o 25%, a jak oceniają funkcjonariusze, może być to dopiero wstęp do rozwinięcia procederu i wraz ze zwiększonymi zakupami paliwa grzewczego do domów, zwiększy się też aktywność gangów kradnących olej opałowy.

Dlatego Garda zwraca uwagę mieszkańców kraju, aby zabezpieczyli w odpowiedni sposób domowe zbiorniki na olej opałowy, a jednoczenie użyli wszelkich dostępnych do tego metod. Policjanci rozpoczęli też kampanię informacyjną, w której informują społeczeństwo, iż wzrosło zagrożenie procederem kradzieży paliw grzewczych, a funkcjonariusze z pionu prewencji dodają, że należy podjąć wszelkie możliwe środki, by zwiększyć bezpieczeństwo zakupionego paliwa.

Policjanci mówią, iż należy zadbać, żeby wejścia do ogrodów były zawsze zamknięte, ale dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie lub uruchomienie systemów alarmowych, ale i zamontowanie w widocznych miejscach kamer CCTV, co też może odstraszać złodziei. Można też dodatkowo ogrodzić zbiorniki z paliwem, a i zamontować proste i tanie systemy alarmowe, bo i one mogą uchronić przed kradzieżą oleju opałowego.

Najbardziej narażone na kradzież są zbiorniki, które usytuowano w oddalonej części ogrodu, tuż przy ogrodzeniu, bo wtedy, złodzieje nawet nie wchodząc na posesję, mogą okraść nas z paliwa.

Policjanci dodają, że złodzieje mają też specjalne urządzenia do odsysania paliwa ze zbiorników, a są one wykonane z niewielkich urządzeń elektrycznych, więc są ciche i właściwie nie słychać, że paliwo jest właśnie wyciągane ze zbiornika.

Okradane są również ciężarówki z olejem opałowym, jakie w nocy zaparkowane są na terenach firm, które je sprzedają, więc i właściciele tych przedsiębiorstw otrzymują informacje od Gardy, że powinni się zabezpieczyć.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!