Kanada: informacje o zagrożeniu zdrowia na każdym papierosie

Palacze z większości państw świata (łącznie prawie 140), w tym także z Polski, przyzwyczaili się już do tego, że na każdym opakowaniu papierosów zamieszczane są ilustracje, niekiedy drastyczne, które przedstawiają skutki palenia tytoniu. 

Pierwszym krajem, który w ten sposób zaczął zniechęcać do sięgania po kolejny dymek była Kanada – obowiązek umieszczania fotografii pacjentów zmagających się z nierzadko śmiertelnymi konsekwencjami swojego nałogu wprowadzono tam już w 2001 roku.

Kanada ponownie pierwsza

Także Kraj Klonowego Liścia jako pierwszy na świecie idzie o krok dalej. Już wkrótce informacje o szkodliwości palenia tytoniu będą się tam pojawiały na każdym papierosie. Według Health Canada (federalnej instytucji stojącej na straży zdrowia wszystkich obywali kraju), na każdym papierosie znajdą się krótkie hasła niepozostawiające wątpliwości co do tego, jak jest skutek nałogu tytoniowego. Jak podano, hasła te to m.in.: „Papierosy powodują raka”, „Trucizna przy każdym zaciągnięciu”, „Papierosy niszczą twoje narządy”.

Napisy takie mają znaleźć się na takich produktach jak pojedyncze papierosy, małe cygara i inne wyroby tytoniowe. Nowe przepisy wejdą w życie 1 sierpnia tego roku, będą jednak wdrażane etapami, a większość rozwiązań pojawi się na rynku w ciągu najbliższego roku. Przewiduje się, że począwszy od kwietnia 2025 roku sprzedawcy detaliczni w Kanadzie będą sprzedawać wyłącznie wyroby tytoniowe z etykietami ostrzegawczymi bezpośrednio na papierosach.

W komunikacie opublikowanym w dniu 31 maja przedstawiciele agencji Health Canada stwierdzili, że dzięki nowym przepisom praktycznie niemożliwe stanie się unikanie ostrzeżeń zdrowotnych na produktach zawierających tytoń.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

Photo by David Trinks on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair ogłosił no
Polacy zapłacą w t