Specjaliści alarmują: Polacy nie szczepią się przeciw COVID

Specjaliści alarmują, że w Polsce rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Tymczasem zainteresowanie szczepieniami jest dramatycznie niskie – w czwartek 23 marca w całym kraju szczepionkę przyjęło zaledwie 1191 osób.

Z danych Federacji Porozumienie Zielonogórskie wynika, że w poradniach i przychodniach rośnie liczba pacjentów z COVID-19, a zainteresowanie szczepieniami jest znikome. W czwartek 23 marca w całym kraju szczepionkę przyjęło zaledwie 1191 osób. To dramatycznie mało – zauważają specjaliści. Są dni, że w całych województwach przeciw COVID-19 nie szczepi się nikt. Najlepiej sytuacja wygląda w Wielkopolsce i na Mazowszu, ale i tak trudno mówić o sukcesie.

To ogromna zmiana stosunku do szczepień wobec tego, co obserwowano jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Program szczepień przeciw COVID-19 ruszył w grudniu 2020 r. – jako pierwsi mogli szczepić się medycy, później seniorzy i nauczyciele. Osoby szczepiące się poza kolejnością były piętnowane, szczepionek było mało, a chętnych bardzo dużo. Teraz jest odwrotnie – pierwszorazowych szczepień nie ma właściwie w ogóle, szczepienia przypominające są sporadyczne, rodzice nie szczepią dzieci, a w aptekach, gdzie również można przyjąć szczepienia – jest pusto.

Wszystko to sprawia, że Polska jest w światowym ogonie jeśli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19. Co najmniej jedną dawką przypominającą przyjęło w naszym kraju niecałe 60% osób, dla porównania – w Kenii jest to 69%, w Turcji – 72%, we Włoszech – 84%, a w Brazylii – 87%. – Brakuje świadomości, że ze szczepionek ludzkość korzysta od kilkuset lat, że są najskuteczniejszą metodą chroniącą przed wieloma chorobami, że są bezpieczne, chronią przed groźnymi powikłaniami, przez co ratują życie, zwalczają pandemie – wyliczają eksperci Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

Photo by Mohammad Shahhosseini on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Na takie albumy się
Dziecięca tresura r