Pierwsza z serii podwyżek stóp procentowych
Europejski Bank Centralny zapowiedział, że od września podniesie stopy procentowe kredytów, a to oznacza, że tak samo postąpią krajowe banki centralne, czyli również Irlandzki Bank Centralny.
Stopa procentowa EBC podnieść się ma jakoby o 0,75 punktu procentowego, więc z wyliczeń wynika, że średni kredyt hipoteczny zdrożeje w Irlandii o 1000 € rocznie, a to wywierać będzie presję finansową na właścicieli domów, którzy spłacają zaciągnięte pożyczki. W połączeniu z wysoką i wciąż rosnącą inflacją może to dać efekt piorunujący, gdyż część kredytobiorców, odczuwać będzie ogromną presję finansową, a nie można też wykluczyć, iż staną w obliczu braku możliwości spłaty kredytu.
Zapowiedź EBC będzie wpływać również na przyszłych kredytobiorców, gdyż proponowane im pożyczki, także będą znacznie droższe, a w tej sytuacji, przynajmniej w Irlandii, jeszcze mniejsza grupa potencjalnych kredytobiorców, będzie miała możliwość zaciągnięcia pożyczki np. na zakup domu.
Ekonomista z KBC Bank Austin Hughes powiedział, że komunikaty EBC sygnalizują początek serii podwyżek stóp procentowych, które towarzyszyć będą szalejącej inflacji. Są też głosy, jak w przypadku Davida Halla, który prowadzi kampanię w imieniu posiadaczy kredytów hipotecznych, iż takie postępowanie w chwili kryzysu, ustawi wielu kredytobiorców na skraju przepaści finansowej, a część z nich utraci możliwość terminowej spłaty rat. Wg Halla, w obecnej sytuacji w kraju, ludzie będą wybierać, czy zapłacić rachunki energetyczne, czy może lepiej będzie kupić jedzenie, a może spłacić kredyt. Taka decyzja spowoduje też, jak dodaje Hall, iż zaległości na rynku kredytów i pożyczek, zaczną w Irlandii wzrastać.
W tej sprawie ważny jest jeszcze jeden aspekt, czyli brak jasności komunikatów płynących z Europejskiego Banku Centralnego i od analityków rynku kredytów, a rozbieżności w ocenach, w jakim kierunku podążać będą podwyżki stóp procentowych, są duże. Przedstawiciele EBC mówią o podwyżce stóp na poziomie 0,5 punktu procentowego (+ 720 € rocznie), ale pojawia się też kwota o wartości 0,75 punktu procentowego, jednak analitycy mówią, iż spodziewają się podwyżki w wysokości 0,25 punktu procentowego.
O ile w tym ostatnim kierunku zdążać będzie propozycja EBC, to kolejne podwyżki stóp procentowych będą obserwowane jeszcze w tym roku. Europejski Bank Centralny może więc iść w stronę podwyżki średniej, czyli 0,5 punktu procentowego, czyli potencjalnie ograniczyć ilość tegorocznych podwyżek stóp procentowych, chociaż kredytobiorcy wcale na tym nie zyskają, bo i tak płacić będą więcej.
Bogdan Feręc
Źr: Independent