Ograniczenie miejsc parkingowych

W Irlandii pojawił się projekt nowych wytycznych dla budownictwa mieszkaniowego, a zakłada, aby oszczędzać miejsce na inne inwestycje mieszkaniowe, żeby nowe domy miały wyłącznie jedno miejsce parkingowe dla samochodu.

Jak powiedział wiceprezes Irlandzkiego Instytutu Planowania Gavin Lawlor, to właściwie już się dzieje na nowych osiedlach, a zmiana przepisów będzie wyłącznie usankcjonowaniem obecnej sytuacji.

Nowe przepisy dotyczyć miałyby nowych inwestycji, a dotyczyć domów budowanych na obszarach miejskich, które dobrze skomunikowane są pod względem transportu publicznego. Proponuje się również, aby w nowych domach, ograniczyć powierzchnię przeznaczaną na ogrody.

Gavin Lawlor powiedział:

– Jeśli chodzi o ogólne zasady [projektu wytycznych], nie widzę zbyt wielu zmian w zakresie tego, by norma byłaby obecnie uważana za najlepszą praktykę. Jeśli chodzi o otwartą przestrzeń i parking, nie sądzę, że to taki zły pomysł, jeśli znajdujesz się w dobrej okolicy, gdzie rząd znacząco zainwestował w transport publiczny i transport publiczny jest dostępny.

Uważa się, że nowe przepisy na początku dotyczyć będą Dublina, Cork, Limerick, Galway i Waterford, ale na obszarach podmiejskich i wiejskich, gdzie powstawać będą nowe osiedla, ta zasada nie musi mieć zastosowania.

Podobnie będzie w mniejszych irlandzkich miastach, gdzie deweloperzy i inwestorzy będą mogli budować domy z dwoma miejscami parkingowymi, a i ogrody będą mogły być duże.

W Dublinie Rada Miasta rozważyć ma propozycję, aby ogrody dla nowych inwestycji mieszkaniowych miały wielkość od sześciu do ośmiu metrów kwadratowych w przeliczeniu na jedno łóżko.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Photo by Blake Wheeler on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia nie jest ne
Nowi najemcy płacą