Nowi najemcy płacą znacznie więcej za mieszkania

Residential Tenancies Board (RTB) poinformowało, że koszt najmu mieszkania dla nowych lokatorów był wyższy w pierwszym kwartale tego roku o prawie 9%.

Wg RTB nowi najemcy musieli liczyć się w I kwartale tego roku ze znacznie wyższymi czynszami, które w rocznym wskaźniku czynszów Residential Tenancies Board podniosły się o 8,9%. Oznacza to, iż średni czynsz dla nowych najemców wynosił 1544 €, więc był wyższy w ujęciu kwartalnym o 2,5%, co daje 38 € więcej. W Dublinie średni czynsz za I kwartał tego roku wynosił natomiast 2102 €.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku zarejestrowano w kraju łącznie 14 085 nowych najemców.

Średni czynsz za nowe najmy w aglomeracji dublińskiej, ale z wyłączeniem Dublina wynosił 1530 € miesięcznie, a poza obszarem podmiejskim – 1133 € miesięcznie. W Cork średni czynsz w nowych umowach najmu wynosił 1490 € miesięcznie, czyli był o 381 € wyższy niż w hrabstwie Cork.

W pierwszym kwartale 16 hrabstw ujednoliciło średnie czynsze w przypadku nowych umów najmu powyżej 1000 euro miesięcznie, a były to: Carlow, Clare, Cork, Dublin, Galway, Kerry, Kildare, Kilkenny, Laois, Limerick, Louth, Meath, Waterford, Westmeath, Wexford i Wicklow. Najszybszy roczny wzrost czynszów odnotowano w Roscommon i był wówczas na poziomie 23,7%, natomiast najwolniejszy obserwowany był w Carlow na poziomie 2%.

W sumie w 15 powiatach w I kwartale tego roku wzrost w 12 miesiącach dla ustandaryzowanego średniego czynszu za nowe najmy przekroczył 10%.

Dyrektor RTB Niall Byrne powiedział, że należy zauważyć, iż wyniki dotyczyły wyłącznie nowych umów najmu, i że ustalenia dotyczą jedynie części prywatnego sektora najmu.

Ustandaryzowany średni czynsz w nowych najmach domów w całym kraju wyniósł 1522 € miesięcznie, co oznacza wzrost o 2,6% w stosunku do czwartego kwartału 2022 r. i wzrost o 9,2% rok do roku. Ustandaryzowany średni czynsz w nowych najmach dla mieszkań wyniósł 1586 € miesięcznie w I kwartale 2023 r., co oznacza wzrost o 2,4% w stosunku do IV kwartału 2022 r. i wzrost o 8,8% rok do roku.

Bogdan Feręc

Źr. RTB

Photo by Gadiel Lazcano on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ograniczenie miejsc
Garda apeluje do kie