Garda apeluje do kierowców

Po tragicznych w skutkach wypadkach, w których tylko w ostatnim tygodniu zginęło dziewięć osób, Garda wystosowała apel do wszystkich kierowców.

Wg policjantów, przestaliśmy zwracać uwagę na innych kierowców, nagminnie łamane są również przepisy ruchu drogowego, a nadmierna prędkość stała się już właściwie normą. Nadinspektor Liam Geraghty powiedział, że trend wśród kierowców, dotyczący łamania zasad jest niepokojący i należy temu stanowczo przeciwdziałać.

Nadinspektor Liam Geraghty:

– Zdecydowanie obserwujemy wzrost liczby kolizji drogowych na naszych drogach, nie tylko w tym roku, ale w zeszłym roku, w związku z dość dobrymi wynikami w zakresie bezpieczeństwa drogowego za lata 2019 i 2020. Czasami korzystanie z naszych dróg uważamy za coś oczywistego, a są one niebezpiecznym miejscem. To najniebezpieczniejsza czynność, jaką może wykonać człowiek danego dnia.

W tym roku życie na irlandzkich drogach straciły już 124 osoby, a wg Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (RSA), w pierwszym półroczu ilość ofiar na tutejszych drogach była najwyższa od sześciu lat.

W swoim oświadczeniu dyrektor generalny RSA Sam Waide określił te liczby jako „alarmujące” i stwierdził, że jeśli tendencja się utrzyma, w 2023 r. na irlandzkich drogach zginie znacznie więcej osób, niż było to w roku ubiegłym i latach wcześniejszych.

Sam Waide mówi:

– Dowody wskazują, że jako społeczeństwo tracimy dynamikę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo drogowe – co ma tragiczne konsekwencje. W czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia widzieliśmy 168 domów z pustym miejscem przy stole.

Zaniepokojony takimi wskaźnikami jest też były minister transportu Shane Ross, który powiedział, że strategia rządu w tym zakresie była do tej pory fragmentaryczna i powinna się zmienić.

Pierwsze kroki w tym zakresie są już stawiane i Departament Transportu oraz Sprawiedliwości rozpoczęły przegląd dozwolonych prędkości na drogach, a i szefowa resortu sprawiedliwości zapowiedziała, iż po spotkaniu z komisarzem Gardy Drew Harrisem, wezwała go, aby funkcjonariusze w pełną stanowczością egzekwowali prawo w zakresie wykroczeń drogowych.

Garda apeluje natomiast do kierowców, aby szanowali wszelkie ograniczenia prędkości, zwracali baczną uwagę na innych kierujących i prowadzili samochody z dużą ostrożnością.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Photo CC BY-SA 4.0 Irish Emergency Services on instagram

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Nowi najemcy płacą
Czynsze w Dublinie r