Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W czasopiśmie „Annals of Internal Medicine” ukazało się badanie naukowców z University of South Australia, którzy twierdzą, że niedobór witaminy D zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu.

W odróżnieniu od innych witamin, głównym źródłem witaminy D dla organizmu człowieka nie jest dieta. Jej niewielkie ilości znaleźć można co prawda m.in. w rybach, jajach czy produktach mlecznych, ale witamina D w pierwszej kolejności powstaje w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Niedobory witaminy D stanowią poważny problem zdrowotny w wielu szerokościach geograficznych. Dowiedziono, że niskie stężenie witaminy D w surowicy krwi zwiększa ryzyko występowania m.in. osteoporozy i krzywicy. Niedobory witaminy D częściej występują u osób z cukrzycą, chorobami krążenia, schorzeniami autoimmunologicznymi, a nawet nowotworami. Stężenie witaminy D w organizmie ma również wpływ na zdrowie jamy ustnej i skuteczność leczenia stomatologicznego.

Im niższe stężenie witaminy D, tym większe ryzyko zgonu

Jak twierdzą naukowcy z University of South Australia, niedobór witaminy D zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu. Przeanalizowali oni dane ponad 300 tys. uczestników znanego projektu badawczego UK Biobank. W czasie 14-letniego czasu obserwacji ryzyko śmierci znacząco spadało wraz ze wzrostem stężenia witaminy D.

Najsilniej można to było zobaczyć wśród uczestników z największymi niedoborami. Niski poziom witaminy badacze ustalili na mniej niż 25 nmol/L, a przeciętny na 45.2 nmol/L. – Nasze badanie dostarcza silnych dowodów na związki między niskim poziomem witaminy D i śmiertelnością. To pierwsze badanie tego rodzaju, ponieważ uwzględnia zgony z powodu chorób układu oddechowego – powiedział Josh Sutherland, autor badania opisanego w periodyku „Annals of Internal Medicine”.

Źródło:www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prąd wytworzą okna
Co słychać u Wybra