Australia: podatek cukrowy sfinansuje opiekę stomatologiczną?

Według wyliczeń, wprowadzenie w Australii podatku cukrowego pozwoliłoby na pozyskanie wpływów budżetowych na poziomie 60 mln dolarów w ciągu 10 lat, a pieniądze te mogłyby zostać przeznaczone na dofinansowanie publicznej stomatologii.

Badanie na temat finansowych, społecznych i zdrowotnych skutków wprowadzenia w Australii podatku cukrowego przeprowadził dr Tan Nguyen z Monash University School of Public Health and Preventive Medicine.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że podatek cukrowy przyniósłby Australii wpływy budżetowe na poziomie 60 mln dolarów. Ekspert uważa, że pieniądze te mogłyby zostać przeznaczone na podniesienie poziomu publicznej opieki stomatologicznej w tym kraju. W Australii działa co prawda powszechny system opieki zdrowotnej finansowany przez rząd, zwany Medicare, ale leczenie stomatologiczne jest z niego w zasadzie wyłączone. Tylko nieco ponad połowa (53%) Australijczyków posiada ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje również leczenie u dentysty. Oznacza to, że co drugi mieszkaniec kraju samodzielnie opłaca koszty wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Ogromne oszczędności w różnych sektorach

Naukowiec przeprowadził także symulację innych korzyści dla społeczeństwa związanych z wprowadzeniem podatku cukrowego. Jego zdaniem, podatek przełożyłby się na wzrost cen produktów zawierających cukier, a co za tym idzie – zmniejszenie ich zakupu oraz spożywania przez społeczeństwo. To pozwoliłoby natomiast – w perspektywie dekady – na zaoszczędzenie ponad 176 mln dolarów na opiece zdrowotnej, głównie na diagnostyce i leczeniu chorób wywoływanych przez nadmierne spożywanie cukru.

Australijczycy średnio spożywają około pół kilograma cukru tygodniowo – znacznie więcej niż dopuszczalna dawka zatwierdzona przez WHO. Na wprowadzenie podatku cukrowego zdecydowało się już ponad 50 krajów na całym świecie, a pierwsze obserwacje dowodzą, że przełożyło się to na zdecydowanie niższą konsumpcję słodzonych napojów, zwłaszcza w uboższych gospodarstwach domowych.

Źródło:www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

Photo by Jason on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jak być zadowolonym
Polska zacieśnia ws