Morfina przepisana przez dentystę i śmierć pacjentki

Ława przysięgłych sądu dla Eastern District of Kentucky uznała winnym amerykańskiego lekarza stomatologa, który przepisując nieuzasadnione z medycznego punktu widzenia opioidy, przyczynił się do śmierci pacjentki. Wyrok w tej sprawie ma zapaść pod koniec roku.

W komunikacie prasowym z 23 czerwca wydanym przez Biuro Spraw Publicznych Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformowano, że ława przysięgłych uznała winnym lekarza dentystę z Kentucky, który bezprawnie przepisywał morfinę, która spowodowała śmierć 24-letniego pacjentki.

Morfina po rutynowych zabiegach stomatologicznych

Jak podano w komunikacie, sprawa dotyczy liczącego 60 lat dr. Jaya Sadrinii, właściciela czterech praktyk stomatologicznych w północnej części stanu Kentucky. Ustalono, że za wykonane u 24-letniej pacjentki leczenie stomatologiczne Jay Sadrinia przyjął honorarium w wysokości 37 000 dolarów. Dodatkowo przepisywał kobiecie niepotrzebne z medycznego punktu widzenia duże ilości opioidów, w tym morfinę. Kilka dni po ostatnim przeprowadzonym przez stomatologa zabiegu pacjentka przedawkowała morfinę, wskutek czego zmarła.

Pomimo wiedzy, że przyjmowanie proponowanych przez niego substancji podlegających kontroli może być niebezpieczne i naraża życie pacjentów, Jay Sadrinia przepisywał swoim pacjentom opioidy po rutynowych zabiegów stomatologicznych. Mężczyźnie udowodniono jeden przypadek nielegalnej dystrybucji substancji podlegającej kontroli, co skutkowało śmiercią oraz jeden przypadek nielegalnej dystrybucji substancji kontrolowanych.

Dentyście grozi nawet dożywocie

Sześćdziesięciolatek musi liczyć się z wyrokiem od minimum 20 lat więzienia do dożywotniego pozbawienia wolności z powodu „nielegalnej dystrybucji podlegających kontroli substancji, których użycie lub spożycie może skutkować śmiercią”.
Sędzia federalnego sądu okręgowego określi wymiar kary po rozważeniu obowiązujących w USA wytycznych dotyczących zasądzenia kary i innych czynników ustawowych. Wyrok w sprawie byłego już lekarza stomatologa ma zapaść w dniu 13 grudnia br.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-MED.

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
W słońcu, deszczu
Firmy korzystające