„Bezzębni w Anglii” – akcja protestacyjna pacjentów trwa

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Kampania „Bezzębni w Anglii” (The Toothless in England) to wyraz oddolnego buntu i bezradności wobec działań (a może raczej zaniechań) machiny państwowej, które skazują dziesiątki tysiące Brytyjczyków, przede wszystkim tych najmniej zamożnych, na brak dostępu do leczenia stomatologicznego w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS). 

Wobec nierozwiązania problemu, który był powodem utworzenia ruchu „The Toothless in England”, akcja musi być nadal prowadzona. Mark Jones lider i rzecznik „Bezzębnych” powiedział: – Obecny stan stomatologii NHS w Wielkiej Brytanii bardziej przypomina coś, o czym można przeczytać w powieści Dickensa, niż to, czego można oczekiwać od bogatego kraju w XXI wieku. To, co było kryzysem stomatologicznym, stało się teraz katastrofą stomatologiczną – stomatologia znajduje się w stanie permanentnego upadku. Był on nadzorowany przez kolejne rządy począwszy od 2006 roku, kiedy to ustanowiono kontrakty z NHS, które raczej karzą za doskonałość (w leczeniu dentystycznym) niż ją nagradzają.

Ludzie musieli uciekać się do stomatologii spod znaku „zrób to sam”, zaczęli przyjmować środki przeciwbólowe lub nadużywać alkoholu, aby walczyć z bólem zębów. Z kolei rządowi brakuje pewności siebie, która jest potrzebna do przeprowadzenia reform. Wskutek tego cierpi zawód stomatologa, a stres i problemy ze zdrowiem psychicznym stały się powszechne wśród zespołów dentystycznych – dodał Mark Jones.

Jones dodał też, że należy skorygować panujące błędne przekonanie, że za problemem z leczeniem w ramach NHS stoi chciwość stomatologów. Jones powiedział: – Dentyści zostali upośledzeni przez system, który miał nam służyć. Pamiętaj, że Narodowa Służba Zdrowia należy do nas, ludzi. Nie może być więcej wykrętów – wzywamy rząd do udowodnienia, że NHS jest bezpieczny w ich rękach i domagamy się dostępu do dentysty NHS dla każdego, kto go potrzebuje.

Zaczęło się od hrabstwa Suffolk

Mark Jones był wśród założycieli kampanii „Bezzębni w Suffolk” w 2021 roku, gdy ostatnia praktyka stomatologiczna NHS w miasteczku Leiston w została zamknięta, pozostawiając 6000 mieszkańców bez dostępu do dentysty Narodowej Służby Zdrowia. Od tego czasu kampania ma zasięg ogólnokrajowy (bo praktycznie wszędzie występuje problem z dostępem do dentysty NHS), a jej działania są regularnie relacjonowane w lokalnych, krajowych, a nawet zagranicznych mediach.

Co więcej, kampania „Bezzębnych w Anglii” trafiła niedawno do brytyjskiego parlamentu. Mark Jones przyczynił się w dużym stopniu do tego, że zdrowie jamy ustnej, a raczej jego niedostatki, stały się jednych z głównym tematów rozmów prowadzonych przez Brytyjczyków. Jones nadal doradza innym osobom w tworzeniu i prowadzeniu lokalnych grup „The Toothless in England”. Wzmacnia to siłę przekazu kampanii, której celem jest bezproblemowy dostęp każdego obywatela do leczenia stomatologicznego w ramach Narodowej Służby Zdrowia.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.