Skąd się biorą wady zgryzu? Ważna lekcja dla pacjenta

Pacjenci są często przekonani, że to problem dotyczący głównie dzieci i młodzieży, natomiast mogą one pojawiać się także w późniejszym wieku. Szacuje się, że z tym problemem mierzy się nawet 40-60% Polaków.

O tym temacie warto rozmawiać, bo też nie wszyscy pacjenci są świadomi, jak proste i skuteczne leczenie oferują dziś gabinety stomatologiczne w tym zakresie. W Dentonecie uważamy, że warto promować wszelkie kampanie społeczne i inicjatywy edukacyjne podejmujące temat wad zgryzu. Jednym z takich działań była opublikowana niedawno w Medonecie debata ekspertów z udziałem lekarzy różnych specjalności, ale też logopedy i psychoterapeutki.

– Przyczyn wad zgryzu jest bardzo wiele, poczynając od problemów genetycznych, poprzez wady rozwojowe spowodowane czynnikami patologicznymi w okresie ciąży. Jednak najwięcej jest wad nabytych, spowodowanych czynnikami środowiskowymi, czyli teoretycznie tymi, których możemy uniknąć –mówiła dr n. med. Katarzyna Becker, ortodontka. – Jedną z wiodących przyczyn jest wciąż nieleczona próchnica, zarówno zębów mlecznych, jak i w uzębieniu stałym. W Polsce to problem powszechny.

Czy wady zgryzu to problem jedynie natury estetycznej. – Zdecydowanie to dużo bardziej poważny problem –przekonywał dr n. med. Michał Sobczak, pedodonta. – Jako stomatolog dziecięcy mogę powiedzieć, że ten problem estetyczny jest mniej ważny u małych dzieci, natomiast dużo bardziej ważny staje się u nastolatków. Wady zgryzu u małych dzieci to problem natury zdrowotnej. Wady zgryzu są zaburzeniem w budowie i czynnościach narządów jamy ustnej, które wpływają na oddychanie, odgryzanie kęsów pokarmowych i jego żucie, wpływają na mowę. Wpływają na wszystkie ważne i istotne funkcje. Obecność wad zgryzu wpływa również na trudność wykonywania zabiegów higienicznych u dzieci.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dane z CEIDG: Rośni
Polskie firmy stawia