Nadchodzi koniec amalgamatu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji pozytywnie oceniła projekt wycofania wypełnień amalgamatowych ze świadczeń gwarantowanych, ale pod warunkiem, że nie zmniejszy to dostępności leczenia – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przypomnijmy – w lutym br. ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, zgodnie z którym amalgamat stomatologiczny ma zostać w pełni wycofany z polskich gabinetów stomatologicznych. W miejsce amalgamatu u pacjentów stosowane mają być cementy szkłojonomerowe (cement szkłojonomerowy, cement szkłojonomerowy o zwiększonej gęstości, cement szkłojonomerowy wzmocniony żywicą) do wypełnień, a świadczeniodawcy, którzy usuwają wypełnienia amalgamatowe nadal będą zobowiązani do wyposażenia swoich gabinetów w separatory. Zgodnie z projektem, koszty zastąpienia amalgamatu stomatologicznego cementami szkłojonomerowymi mają wynieść maksymalnie około 21 mln zł.

Projekt konsultowano m.in. ze środowiskiem stomatologów. Obawy Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczą przede wszystkim kwestii odpowiedniej wyceny procedury usunięcia amalgamatu, tak aby byli chętni lekarze dentyści do jej zakontraktowania. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

AOTMiT pozytywnie ocenia projekt

W czerwcu resort zdrowia poprosił o zaopiniowanie projektu Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Kilka dni temu AOTMiT przedstawiła swoją odpowiedź – projekt został oceniony pozytywnie. – Jak argumentowała, amalgamat dentystyczny stosowany do wypełnień ubytków próchniczych jest mieszaniną rtęci, stopu srebra, cyny i miedzi. A rtęć jest substancją niebezpieczną w przypadku dzieci i ciężarnych, może też stanowić zagrożenie dla osób z nią pracujących i dla środowiska – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jednocześnie, według AOTMiT w Polsce należałoby usunąć stosowanie amalgamatu, ale tylko pod warunkiem, że nie ograniczy to dostępności do leczenia. Projekt zastąpienia amalgamatu cementami szkłojonomerowymi przedstawiony przez resort zdrowia po takiej odpowiedzi AOTMiT może więc trafić do szybszego procedowania.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Spotkanie w MRiT z p
Czy można mieć wł
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.