Prąd wytworzą okna

Naukowcy ze Szwajcarii opracowali metodę pozyskiwania energii elektrycznej wytwarzanej przez słońce, ale ogniwa fotowoltaiczne umieścili w szybach okiennych.

Do tej pory największy problem stanowiła przejrzystość szyb, by nie wpływało to na przezierność, a najnowsze rozwiązania, jakie zostały opracowane, praktycznie nie wpływają na jakość oglądania świata przez szybę i wpadania światła słonecznego do wnętrza. Nowe okna z szybami wyposażonymi w ogniwa zamieniające światło słoneczne na prąd wspomagać mają zasilanie domów, a po rozwinięciu tej technologii może się też okazać, że panele słoneczne montowane obecnie na dachach budynków, nie będą już potrzebne.

W szwajcarskiej technologii zastosowano ogniwa słoneczne DSC, czyli ogniwa Grätzla, które charakteryzują się niską ceną, a do produkcji prądu wykorzystują specjalny barwnik na powierzchni półprzewodników. Niestety ta technologia była dosyć problematyczna, gdyż wymagała do produkcji energii bezpośredniego światła słonecznego, jednak zmiany, jakie zastosowali naukowcy z École Polytechnique Fédérale de Lausanne, usprawniły proces i aktywne cząsteczki na powierzchni półprzewodników, wychwytują światło w całym jego spektrum, a co za tym idzie, wytwarzają prąd nawet w chwilach bez bezpośredniego nasłonecznienia.

Panele słoneczne, jakie można montować w szybach, mają też szeroką gamę kolorów, więc można je dostosować do kolorystyki elewacji, a wtedy delikatny kolor szkła, dobrze pasować do farby, jaką pomalowany został budynek. Panele stosować można też na całych fasadach budynków, których ściany zewnętrzne wykonane są ze szkła, a zastosować technologię z intensywną kolorystyką, by nadać budynkowi pożądany charakter.

Niektóre z elewacji mogą dostarczyć około 300 megawatogodzin prądu, więc ocenia się, że pokryją połowę zapotrzebowania na energię elektryczną średniej wielkości szkoły.

Aktualnie prowadzi się jeszcze testy tej technologii, a i próbuje się wydłużyć żywotność paneli słonecznych, jakie mogłyby zastąpić w przyszłości znane nam i używane obecnie.

Bogdan Feręc

Źr: EuroNews

Photo by Matthias Heil on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tysiące domów komu
Niedobór witaminy D