Tysiące domów komunalnych wciąż jest niezasiedlonych

Ja wynika z najnowszego raportu władz lokalnych w Irlandii ponad 3% domów, jakie są pod zarządem rad miast i hrabstw, nadal stoi pustych i niewiele zmieniło się pod tym względem od ubiegłego roku.

Raport opublikowała Krajowa Komisja Nadzoru i Audytów (NOAC), a ta posłużyła się danymi za grudzień ubiegłego roku, z którego wynika, że w całej Irlandii na 141 483 domy komunalne, 4448 wciąż nie zostało zasiedlonych. Z tego wynika, że wskaźnik pustostanów dla kraju w zakresie domów komunalnych wynosi 3,2% i był praktycznie taki sam, jak w roku 2020.

Przegląd pustostanów miał miejsce w 31 miejscach zarządzanych przez władze lokalne w całym kraju, a z danych wynika również, że pomimo istniejącej substancji mieszkaniowej, bezdomność w Irlandii wzrosła o ponad 9%. NOAC ujawnił jednocześnie, że wydłużył się czas, jaki potrzebny jest na przejęcie nieruchomości i przystosowanie jej do zasiedlenia, więc obecnie potrzeba już osiem miesięcy, aby dom przejąć, wyremontować i zasiedlić.

Są też hrabstwa, które dwukrotnie przekroczyły krajowy wskaźnik pustostanów, a do tych należą Longford i Galway, gdzie wskaźnik pustostanów w mieszkaniach komunalnych przekroczył 7%. Niewiele lepiej jest w Cork, bo tam ten sam wskaźnik wynosi 5,3%, Cavan 4,7%, a w mieście Cork 4,4%. Ogółem w mieście i hrabstwie Cork jest teraz 850 domów, które można by przystosować do zamieszkania.

W Dublinie sytuacja jest znacznie lepsza, bo wskaźniki pustostanów wahają się od 1 do 2,8 procent, a uzależnione są od rejonu.

W przeliczeniu na jednostki mieszkalne ponad 220 wolnych domów komunalnych jest obecnie w Limerick, niecałe 200 w hrabstwach Wexford, Wicklow i Galway.

Najniższy odsetek wolnych domów komunalnych prezentuje hrabstwo Monaghan, a tam jest od ubiegłego roku zaledwie 0,8% pustostanów w przeliczeniu na wszystkie domy komunalne w regionie.

W swojej ocenie komunalnej sytuacji mieszkaniowej NOAC zwraca uwagę, że władze lokalne, powinny dołożyć wszelkich starań, aby zarządzać swoimi zasobami w sposób umożliwiający ich szybkie zasiedlenie i wykorzystanie, co pomoże w zaspokojeniu popytu na lokale socjalne i skróci okres oczekiwania na listach do mieszkań komunalnych.

Oficjalne dane krajowe wskazują jednak, że od ubiegłego roku, ogólna pula mieszkań komunalnych w Irlandii zwiększyła się o prawie 2%, co dało ok. 2600 dodatkowych nieruchomości komunalnych, w tym 392 w Dublinie, 387 w Cork i 154 w Kildare. Władze lokalne wybudowały lub nabyły w 2021 roku dodatkowe 3045 domów, natomiast 367 sprzedano, a 79 rozebrano. Był to też najniższy roczny wzrost netto w ostatnich latach, który osiągnął szczyt w 2019 r. z 5619 nowymi mieszkaniami komunalnymi, chociaż spadek ten przypisuje się mniejszej aktywności budowlanej z powodu pandemii Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Richard Horne on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uwaga na porywisty w
Prąd wytworzą okna