Uwaga na porywisty wiatr

Met Éireann ostrzega przed silnym wiatrem, jaki pojawi się dzisiaj w Irlandii, a najmocniej powieje na południowym wybrzeżu.

Wg meteorologów w godzinach od 11:00 do 21:00 mieszkańcy Cork, Kerry, Waterford, Wexford i Wicklow mogą oczekiwać silnego i porywistego wiatru, a jego prędkość okresowo dochodzić może do 110 km/h.

Średnia prędkość wiatru na południowym wybrzeżu wyniesie od 55 do 65 kilometrów na godzinę, a silniejsze podmuchy spodziewane są tuż przy linii brzegowej, gdzie fale morskie będą wysokie i mogą wdzierać się na ląd.

Met Éireann ostrzega również, że wiatr może łamać gałęzie drzew, utrudniać ruch samochodowy i pieszy, a w niektórych okolicach wpychać wodę morską do rzek, co podniesie ich poziom, a to zwiększy zagrożenie powodziowe.

Również Garda apeluje do kierowców, aby zachowali dzisiaj szczególną ostrożność podczas podróży, gdyż podmuchy wiatru mogą niekiedy powodować problemy z jazdą. Na silny wiatr przygotowuje się również lotnisko w Cork, a to zapowiedziało, że niektóre loty mogą być opóźnione, a i skierowane na inne lotniska. Władze portów morskich także mówią o potencjalnych opóźnieniach, natomiast problemem stać się mogą wysokie fale przyboju i silny wiatr, który na otwartym morzu może osiągać szósty stopień w skali Beauforta.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Photo by Simon John-McHaffie on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Premier Martin na sz
Tysiące domów komu