Dieta low-carb może cofnąć cukrzycę typu 2

Unikanie węglowodanów w diecie to sprawdzony i od lat zalecany sposób na zachowanie dobrego samopoczucia i prawidłowej masy ciała. Badanie przeprowadzone w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii potwierdza, że dieta niskowęglowodanowa (ang. low carb diet) pomaga również cofnąć cukrzycę typu 2.

Taką opinię wyraża dr David Unwin – lekarz, a razem uznany ekspert w dziedzinie zdrowia z Wielkiej Brytanii. Unwin napisał, że stosowanie diety niskokalorycznej pozwoliło odwrócił cukrzycę typu 2 u ponad połowy jego pacjentów.

Co siedemnasty Brytyjczyk ma cukrzycę

W Zjednoczonym Królestwie – podobnie jak w innych państwach europejskich – cukrzyca stanowi poważny problem społeczny – cierpi na nią 3,8 mln ludzi, z czego 90% to przypadki cukrzycy typu 2. Wśród osób po 40. roku życia cukrzycę ma już co dziesiąty Brytyjczyk, a do roku 2030 liczba chorych na Wyspach może sięgnąć 5,5 mln. Z tego względu tak ważne jest poszukiwanie sposobów zapobiegania rozwojowi tej przewlekłej choroby metabolicznej.

Obiecujące wyniki uzyskane przez Davida Unwina, lekarza z Southport, są obecnie analizowane przez urzędników Narodowej Służby Zdrowia (NHS), którzy opracowują krajowy program leczenia diabetyków z uwzględnieniem diety niskokalorycznej.

Najlepsze wyniki u pacjentów z krótkim przebiegiem choroby

W badaniu przeprowadzonym na początku 2021 roku przez zespół kierowany przez dr. Unwina ocenie poddano stan 186 pacjentów, którzy dietę niskokaloryczną stosowali średnio przez 33 miesiące. Uzyskane przez brytyjskich naukowców wyniki wykazały remisję cukrzycy typu 2 w 51% przypadków. Jeszcze lepszy wynik uzyskano w grupie uczestników, u których diagnoza type 2 diabeteszostała postawiona w ciągu ostatnich 12 miesięcy – remisję choroby udało się uzyskać aż u 77% chorych.

Po okresie stosowania diety niskokalorycznej poprawiły się też wyniki badań pacjentów, w tym poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c (spadek o 21 mmol/mol), stężenia cholesterolu LDL, triglicerydów oraz skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego, czyli istotnych czynników rozwoju cukrzycy. Przeciętny spadek masy ciała uczestników badania wyniósł 10 kg.

Artykuł podsumowujący badanie dr. Unwinda i jego zespołu, zatytułowany „What predicts drug-free type 2 diabetesremission? Insights from an 8-year general practice service evaluation of a lowercarbohydrate diet with weight loss„, został opublikowany w czasopiśmie naukowym „BMJ Nutition, Prevention & Health”.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med.

Photo by Eduardo Roda Lopes on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Plámás and Bulls**
System alarmowy od p