Plámás and Bulls***

Irlandzkie słowo „plámás” oznacza puste pochlebstwa, przymilne rozmowy i nieszczere pochwały, a z Joe Bidenem dostajesz to w dużej ilości. 

Doświadczeni amerykańscy politycy trzymali na kolanach zgromadzonych w Dáil Éireann posłów, gdy mówił o swoim wielkim poczuciu irlandzkości. Od Danny’ego Healy’ego Rae po Mary Lou McDonald, chłeptali to, słuchając inspektora, jak uczniowie i uczennice.

Jednak za plámás kryła się seria kłamstw i niebezpiecznych nieprawd.

Kłamstwo numer jeden: Biden mówił o „sprawiedliwych podatkach” nakładanych na amerykańskie korporacje. Ale przez dziesięciolecia był senatorem z Delaware, znanego raju podatkowego w USA. Dziś duże amerykańskie firmy płacą znacznie mniej podatków od swoich zysków, niż pracownicy płacą od swoich zarobków. To dlatego Microsoft był w stanie wysłać 98 miliardów euro z powrotem do USA.

Kłamstwo numer dwa: Biden twierdził, że Stany Zjednoczone chcą zakończyć głód na świecie i uratować głodujące dzieci. Mimo to Stany Zjednoczone wydają rocznie 800 miliardów dolarów na swój kompleks wojskowo-przemysłowy. Według Oxfam, gdyby tylko 30 miliardów euro było przeznaczane każdego roku na walkę z głodem, problem ten mógłby zostać wyeliminowany do 2030 roku.

Kłamstwo numer trzy: Biden mówi, że chce powstrzymać zmiany klimatyczne. Ale właśnie zatwierdził projekt Willow. Będzie to największy projekt wiertniczy w USA. Znajduje się w odległej tundrze na północnym wybrzeżu Arktyki na Alasce i ma dostarczać 600 milionów baryłek ropy.

Niebezpieczną nieprawdą jest też – że Stany Zjednoczone promują wartości demokracji i pokoju.

Stany Zjednoczone od dziesięcioleci zaangażowane są w zamachy stanu i inwazje przeciwko wybranym rządom. W latach 70. założyły Szkołę Ameryk, aby szkolić oprawców w całej Ameryce Łacińskiej w celu wydobywania informacji od lewicowych aktywistów.

Finansują Izrael w wysokości 3 miliardów dolarów rocznie, mimo że przez dziesięciolecia znajdował się on w nielegalnej okupacji Palestyny. Biden zapewnił Arabii Saudyjskiej sprzedaż broni w wysokości 1 miliarda dolarów, podczas gdy ta jest zaangażowana w brutalną inwazję na Jemen.

Demokracja i wolność to nie tylko „zachodnie wartości”. Pamiętajcie o milionach, które uczestniczyły w arabskiej wiośnie w 2011 r., aby obalić dyktatorów wspieranych przez USA.

Co więcej, demokracja to nie tylko rywalizacja milionerów o stanowiska rządowe. Skandaliczne jest, że połowa Senatu USA składa się z tych właśnie milionerów.

Demokracja oznacza zdolność do mówienia prawdy władzy; organizowania związków zawodowych w międzynarodowych firmach, posiadania wolnej prasy, a nie tylko istnienie korporacyjnych mediów informacyjnych, aby móc wybierać i ponownie powoływać przedstawicieli, gdy łamią obietnice.

To nie jest rodzaj wolności czy demokracji, które reprezentuje Joe Biden.

People Before Profit była jedyną partią, która zbojkotowała farsę w Dáil dla Bidena. Trzymamy się swoich słów, gdy inni mówią obiema stronami ust.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: People Before Profit

Photo: People Before Profit

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowy lek na kaca dzi
Dieta low-carb może