Ciemność zapada w Irlandii

Rozbawił mnie do łez jeden z argumentów Transport Infrastructure Ireland (TII), którym tłumaczy się likwidowanie ulicznego oświetlenia.

Zanim jednak o tym – powiedzieć należy, że TII zaczęło w ramach dbałości o środowisko likwidować w niektórych miejscach uliczne latarnie, co przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego Irlandii. Latarnie znikają obecnie z niektórych pozamiejskich traktów komunikacyjnych, a może nie wszystkie znikają, gdyż są wyłączane, co w okresie wysokich cen prądu, przekłada się również na zmniejszenie kosztów utrzymania dróg.

Co jednak gorsze, wyłączane są również na niektórych węzłach komunikacyjnych, a dokładnie na 10 na trasie Dublin – Galway.

W ostatnim czasie usunięto też latarnie na obwodnicy Waterford, czyli drodze N25, z wyłączeniem miejsca poboru opłat oraz skrzyżowań W1 i W2. Ciemno jest też na obwodnicach N40 i N22 Ballincollig wraz z częścią skrzyżowań; oraz 9 z 11 węzłów na autostradzie M1 między Gormanstown w hrabstwie Dublin a Dundalk w hrabstwie Louth.

Wyłączono też światła na M4 i M6 z Dublina do Galway i na skrzyżowaniach węzłowych w Kilcock i Athlone.

Tak dochodzimy do słów, jakie znalazły się w notatce TII, która skierowana została do posła Sinn Féin, a ten pytał, dlaczego znikają latarnie z ważnych szlaków komunikacyjnych i skrzyżowań?

Odpowiedź wydaje się prosta, a i nie jest pozbawiona sensu, gdyż latarnie zagrażają bezpieczeństwu. Chodzi oczywiście o te, które stoją przy skrzyżowaniach dróg, a poprzez ich wcześniejsze ich wyłączenie, zaczęły stanowić zagrożenie dla kierujących. Rozwiązaniem, czyli zmniejszeniem ryzyka bliskiego kontaktu samochodu z latarnią, jest więc wyrwanie latarni „z korzeniami”, a wówczas nieoświetlone skrzyżowanie staje się bezpieczne.

TII dodaje, że nie wpływa to na bezpieczeństwo jazdy.

*

Kilka tygodni temu zdarzyło mi się napisać felieton w tej kwestii, że za sprawą tych wszystkich środowiskowych wymysłów, będziemy mieli ciemne miasta, a moje ówczesne dywagacje, zaczynają się właśnie realizować.

Bogdan Feręc

Źr. PA Media

Photo by Marvin Zettl on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Jak zwiększyć zasi
Nowy system będzie