Od października kolosalne podwyżki cen prądu i gazu

To, co było zapowiadane wcześniej, powoli wchodzi w fazę realizacji, a będzie miało przełożenie na gospodarstwa domowe, które już teraz cierpią z powodu wysokich cen na nośniki energii.

SSE Airtricity poinformowało odbiorców prądu i gazu, że od 1 października tego roku podniesie ceny na te właśnie źródła energii, co oznacza, że za prąd dziennie zapłacimy średnio o 1,62 € więcej, natomiast za gaz o 1,40 € dziennie więcej. SSE Airtricity mówi, że październikowe podwyżki wyniosą 35,4% za prąd i 39% w przypadku gazu.

O 37% podniosą się więc rachunki za nośniki energii w przypadku korzystania z obu źródeł zasilania, co da łączną dzienną podwyższoną kwotę do zapłaty o średnio 3,02 €. Roczna podwyżka wyniesie więc 590 € za prąd i 510 € za gaz.

Nowy cennik odzwierciedlać ma sytuację na całym rynku energetycznym Europy i wynika z dużej zmienności, a jednocześnie dodaje się w komunikacie, że niepewność dostaw, jest obecnie na poziomie wysokim i w sezonie jesiennym oraz zimowym raczej się zwiększy.

W oficjalnym oświadczeniu dyrektor zarządzający SSE Airtricity Klair Neenan stwierdził:

– Wiemy, że ta wiadomość rozczaruje naszych klientów. Mieliśmy nadzieję, że zmienność na rynku ulegnie złagodzeniu, ale światowy kryzys energetyczny nadal wpływa na koszty gazu i energii elektrycznej dla wszystkich dostawców energii. Chociaż trudno jest przewidzieć, kiedy ceny hurtowe zaczną się poprawiać, my jesteśmy zobowiązani do jak najszybszego obniżenia naszych cen.

Szef działu komunikacji w Bonkers.ie Daragh Cassidy uważa, że tempo wzrostu cen jest:

– Powiedzieć, że są to bezprecedensowe czasy, to za mało powiedziane. Wzrosty cen tej częstotliwości i tej wielkości są wyraźnie nie do utrzymania. Dalsze podwyżki cen od innych dostawców w dalszej części roku, w tym SSE, są prawie pewne.

Na koniec ubiegłego miesiąca inflacja w Irlandii wyniosła 9,1%, co było najwyższym wskaźnikiem od 1984 roku, jednak należy się przygotować na dalszy jej marsz w górę, czyli przekroczenie i to znaczne, bariery 10%.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
EBC zabije rynek kre
Vodafone zwróci pie