Vodafone zwróci pieniądze swoim klientom

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wg regulatora rynku telekomunikacyjnego w Irlandii, Vodafone nie stosował zasad, jakie są obowiązujące w kraju i nakładał opłaty na klientów z nieaktywnymi kontami oraz po anulowaniu umów.

Tym samym Comreg nakazał zwrot bezpodstawnie pobranych kwot, co oznacza, że jedna z największych firm telekomunikacyjnych w kraju, odda swoim klientom 2,1 mln €. Wcześniej Comreg przeprowadził audyt w Vodafone, a stało się to po otrzymaniu licznych skarg od konsumentów, jednak już wcześniej sam dostawca usług telekomunikacyjnych przeprowadził przegląd systemu rozliczeń, a stwierdzono podczas kontroli, iż dochodziło do nieprawidłowości.

Ujawniono wtedy, że część klientów Vodafone obciążana była opłatami za usługi, z których zrezygnowali, ale też w czasie, gdy ich umowy wygasły.

Comreg ustalił jednocześnie, że działanie Vodafone było nieodpowiednie, bo zamiast aktywnie zaangażować się w zwrot nadpłaconych kwot, firma wstrzymała rozliczenia z klientami.

Comreg:

– Zamiast aktywnie zwracać poszkodowanym klientom, Vodafone trzymał opłaty za anulowanie usług, jako kredyty na nieaktywnych kontach i dokonywał zwrotu tylko na żądanie klienta.

Co interesujące, na kontach części klientów Vodafone odkryto, iż istnieją inne zatrzymane przez operatora środki pieniężne, które nie były związane z opłatami wynikającymi z anulowania usług. Pieniądze te, także nie zostały wcześniej zwrócone klientom, dodaje Comreg.

Ogółem problem z nadpłaconymi rachunkami dotyczyć ma ponad 74 000 osób, jakie korzystały z usług Vodafone, a operator ma teraz zwrócić 1,3 mln € pobranych opłat po anulowaniu umów i 790 000 € z innych kredytów na kontach usługobiorców.

Comreg informuje, iż Vodafone został zobowiązany, aby zwrot nadpłat rozpoczął się natychmiast, a cały cykl zakończyć się ma najdalej do końca lutego przyszłego roku. Klienci mają być informowani drogą elektroniczną, iż zwrot na ich rzecz zostanie dokonany i będą mogli odebrać swoje pieniądze w okresie 90 dni w terminalu Payzone, a wcześniej otrzymają pełną informację, jak mogą tego dokonać.

Z podobnym problemem zmagali się już w marcu tego roku klienci Three, a ówcześnie Comreg nakazał zwrot 2,6 mln € z bezprawnie pobranych kwot, co też miało związek z opłatami po zakończeniu lub anulowaniu usług.

Od 2019 roku firmy telekomunikacyjne działające na terenie Republiki Irlandii, zwróciły łącznie ponad 8 milionów euro klientom, od których pobierano opłaty, a działo się to bez żadnego umocowania prawnego.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Od października kol
Dokąd ta droga prow

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!