W Irlandii nie opłaca się oszczędzać

Irlandzkie banki od dawna są zagadką i ewenementem na całej mapie bankowej świata, a dzieje się tak przez zasady, jakimi się rządzą.

Wystarczy wziąć pod uwagę oprocentowanie wkładów oszczędnościowych, by okazało się, że oszczędzać w Irlandii po prostu się nie opłaca. Przy wkładzie oszczędnościowym w wysokości 10 000 € w całej strefie euro otrzymamy średnie oprocentowanie w wysokości 0,69%, natomiast w Irlandii 0,17%, czyli rocznie zyskamy z tytułu zablokowania swoich pieniędzy w banku 17 €.

Co również zastanawia analityków zajmujących się bankowością, dzieje się tak w chwili, gdy oprocentowanie kredytów rośnie, co ma związek z decyzjami Europejskiego Banku Centralnego, a i trzeba dodać, że od czterech lat, stopy oprocentowania oszczędności w Irlandii są na dokładnie takim samym poziomie.

Idąc dalej, Europejski Bank Centralny ujawnił, że są w strefie euro państwa, w których bardziej opłaca się oszczędzać, niż w innych, bo np. we Włoszech i Francji oprocentowanie wkładów oszczędnościowych wynosi 1,10 procent. Jest jeszcze jedna ciekawostka, bo zysk z oprocentowania wkładu oszczędnościowego podlega opodatkowaniu, więc od „zarobionej” kwoty w Irlandii zapłaci się jeszcze 33% podatku.

Przewodniczący Irlandzkiego Stowarzyszenia Konsumentów Michael Kilcoyne oskarżył banki o działalność na zasadach bandyckich i dodał, że najniższe oprocentowanie oszczędności, idzie w parze z najdroższymi kredytami i pożyczkami.

Michael Kilcoyne:

– Robią się jak bandyci, ponieważ płacą niewiele lub nic oszczędzającym, a jednocześnie mają jedne z najwyższych stóp oprocentowania kredytów hipotecznych, kart kredytowych i pożyczek osobistych w Europie. Nadszedł czas, aby płacili więcej odsetek od oszczędności.

Na depozytach oszczędnościowych w irlandzkich bankach znajduje się obecnie ok. 150 mld €, a i na tym zarabiają tutejsze banki, bo Europejski Bank Centralny płaci za 1,5% odsetek od zdeponowanych walorów finansowych. To daje średnio 1 mld € rocznie, o ile pieniądze te zdeponowane zostaną w EBC.

Oczywiście oprocentowanie wkładów oszczędnościowych można z każdym z irlandzkich banków negocjować, ale ważne jest, ile pieniędzy zamierzamy zdeponować i na jaki okres, wtedy można uzyskać oprocentowanie od 0,25 do 0,40, a nawet 1,25 procent oprocentowania wkładu, ale ten zaliczyć można do wysokich i niewiele osób wpłaca do banków takie pieniądze. Negocjacje stopy oprocentowania można zacząć z bankiem od kwoty 50 000 €, chociaż nie znajdzie się w przepisach ogólnych wzmianki, że nie można tego robić przy wkładach niższych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Jonathan Cooper on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Brak rąk do pracy j
Dobre prognozy ekono