Dobre prognozy ekonomiczne dla Irlandii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Dawno nie było tyle optymizmu w ocenach ekonomii Irlandii, a S&P Ireland uważa, że wyspie uda się uniknąć w przyszłym roku recesji i utrzyma nadwyżkę budżetową przynajmniej do 2025 roku.

Agencja ratingowa S&P podniosła więc perspektywę dla Irlandii, więc widzi tu stabilizację i pozytywne sygnały dla całej gospodarki, jednak zaznaczono, że ekonomicznie zaczniemy zwalać, ale wzrosty nie będą ujemne. DNB, czyli Dochód Narodowy Brutto w 2023 roku wzrosnąć ma wg S&P o 1,2%, natomiast ożywienie gospodarcze minimalnie o 3%, a i słabnąć ma presja inflacyjna. Tegoroczny wzrost wynieść ma natomiast 5,1%, dodali ekonomiści S&P, a będzie napędzany głównie przez eksport towarów i produktów farmaceutycznych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Na raczej wysokim poziomie utrzymywać się będzie dług publiczny w stosunku do DNB i do 2025 roku obniży się do 60%.

S&P ostrzega jednak, że nadmierne wydatki państwa, mogą wiele zmienić i w połączeniu z rosnącą zależnością kraju od wpływów z podatku od osób prawnych, mogą zaburzyć stan finansów kraju, o ile wpływy z tego tytułu zaczną się obniżać, co było już wcześniej obserwowane.

S&P w jasnych barwach widzi jednak ekonomiczną przyszłość Irlandii, więc i możliwe stało się podniesienie perspektywy wzrostu do „stabilnej”, ale w sytuacji, gdy wynik fiskalny i gospodarczy zostaną utrzymane.

Irlandia ma teraz do rozwiązania kilka problemów, więc powinna zlikwidować tzw. wąskie gardła strukturalne, aby nie osłabiały one potencjału wzrostu gospodarczego. Do stabilizacji przyczyni się też wysoka konsumpcja dóbr na polu krajowym, nawet w przypadku wysokiej inflacji. Eksport również nie będzie notował istotnych spadków, uważa S&P w swojej prognozie i agencja jest przekonana, że produkcja na rynki zagraniczne, będzie na poziomie stosunkowo wysokim.

Wynika to z analizy zachowań tutejszego rynku ze wcześniejszych lat kryzysowych, więc i teraz mówi się, że o ile łatwo nie będzie, to jednak Zielona Wyspa stanie się prawdopodobnie jednym z niewielu państw, które recesja ominie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Tech Daily on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii nie opła
W budownictwie miesz
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.