W budownictwie mieszkaniowym będzie tylko gorzej

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Już teraz obserwuje się spowolnienie prac budowlanych, co pod znakiem zapytania stawia możliwość realizacji celów budowlanych Irlandii, a w latach kolejnych, wcale nie musi być lepiej.

Zapoczątkowane w tym roku spowolnienie rozpoczętych projektów budowlanych wyraźnie sugeruje, że produkcja budowlana będzie się w kraju obniżać, a proces potrwa nawet kilka lat, więc rząd, nie będzie osiągał celów budowlanych w zakresie mieszkaniowym przez kilkadziesiąt miesięcy. Już w październiku tego roku budownictwo mieszkaniowe odnotowało wyraźne spowolnienie, i spadek rok do roku wyniósł 31%.

Od stycznia do października rozpoczęto 26 608 nowych mieszkaniowych projektów budowlanych, ale w porównaniu ze szczytowym okresem z początku tego roku jest to wyraźna zniżka, bo wtedy rozpoczęto 35 000 inwestycji.

W najbliższych 18 miesiącach produkcja mieszkaniowa zamykać się będzie ilością 20 000 izb mieszkalnych, więc prawię o połowę mniej, niż zakładał rząd, a jak twierdzi Goodbody Analytics, takie dane możemy obserwować w całym roku przyszłym, jak i potencjalnie w 2024.

Główny ekonomista Dermot O’Leary z Goodbody Analytics powiedział:

– To dużo mniej niż rządowy cel „Mieszkania dla Wszystkich”, wynoszący 33 000 jednostek, a nawet poniżej szacowanego zapotrzebowania w perspektywie średnioterminowej.

Widać też spadek ilości budów, jakie rozpoczynane są w zakresie powstawania osiedli, jak i pojedynczych mieszkań w ujęciu rok do roku, a ma na to wpływ m.in. koszt materiałów budowlanych, zyski z zakończonych inwestycji, oraz czynniki związane z dostępnością gruntów.

Na początku tego miesiąca BNP Paribas Ireland opublikował analizę, iż do końca 2022 roku w Irlandii powstanie 28 000 mieszkań, jednak ta ocena może obarczona być pewnym błędem, o ile przyjmiemy, że to Goodbody Analytics dysponuje danymi odzwierciedlającymi rzeczywistość budowlaną w kraju i lepiej ocenia możliwości tutejszych firm budowlanych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Szabo Viktor on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dobre prognozy ekono
Kierowcy samochodów