Rząd nie pociąga do odpowiedzialności przedsiębiorstw energetycznych

– Pomimo drastycznego spadku hurtowych cen energii elektrycznej, tej zimy gospodarstwa domowe będą musiały stawić czoła niebotycznie wysokim rachunkom za energię –

Według posłanki Jennifer Whitmore, irlandzkie gospodarstwa domowe stoją w obliczu kolejnej zimy z niebotycznie wysokimi rachunkami za gaz i energię elektryczną z powodu braku działań rządu w sprawie niebotycznie wysokich cen energii.

Posłanka Whitmore – rzecznik partii ds. energii, powiedziała:

– To całkowicie niedopuszczalne, że klienci w Irlandii płacą co roku za energię elektryczną o prawie 1000 euro więcej, niż wynosi średnia europejska. Według Indeksu cen energii dla gospodarstw domowych rachunki są tu o 80 procent wyższe niż średnia w UE. Dzieje się tak pomimo tego, że z opublikowanych w tym tygodniu danych CSO wynika, że ​​hurtowe ceny energii elektrycznej spadły w lipcu o 64 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Faktycznie, koszty energii elektrycznej na rynku hurtowym są obecnie niższe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich dwóch lat. Przemawiając w Dáil w lutym ubiegłego roku, premier zasygnalizował, że rząd odpowiednio potraktuje przedsiębiorstwa energetyczne, jeśli ceny nie spadną wystarczająco szybko. Jednak ponad sześć miesięcy później nadal nic nie wskazuje na to, kiedy te wygórowane ceny spadną. Minister finansów powiedział w tym tygodniu, że pomaganie gospodarstwom domowym w pokryciu kosztów energii tej zimy nie powinno spadać na podatnika. Jednakże nieuniknione jest, że dalsze wsparcie państwa będzie elementem nadchodzącego budżetu, biorąc pod uwagę brak działań rządu w sprawie tych ogromnych kosztów energii. Ponieważ rodziny po raz kolejny martwią się kosztami ogrzewania swoich domów tej zimy, trudno zrozumieć, dlaczego rząd w dalszym ciągu traktuje firmy energetyczne tak łagodnie.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. SocDem

Photo by Sergey Ivanov on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Abonament telewizyjn
MF: Rada Ministrów