Abonament telewizyjny doczeka się szybkich zmian?

Komisja ds. Mediów Oireachtas naciska na minister ds. mediów Catherine Martin, aby stawiła się przed nią i zaprezentowała plany dotyczące finansowania publicznego nadawcy.

Oznacza to tyle, iż minister powinna przedstawić informację, czy RTÉ finansowane będzie wyłącznie z pieniędzy pochodzących ze Skarbu Państwa, pieniądze na działalność publicznego radia i telewizji pochodzić będą ze środków mieszanych, ale też, w jaki sposób pozyskiwane mają być od mieszkańców Irlandii. Właśnie te dwa ostatnie punkty są najważniejsze, chociaż istotna jest całość problematyki finansowania RTÉ, gdyż w każdym rozwiązaniu chodzi o pieniądze z podatków wpłacanych do państwowej kasy przez osoby mieszkające w Irlandii.

Komisja ds. Mediów uznała jednak, że minister Martin miała już na tyle dużo czasu, aby przygotować plan naprawczy w kwestii finansowania RTÉ, a i zapowiadała, że takie rozwiązania są w toku prac, iż nie powinna dłużej zwlekać, czyli zaprezentować przynajmniej projekt rozwiązań i prawdopodobny termin realizacji.

Posłowie i senatorowie z Komisji ds. Mediów zaczęli wywierać presję na spotkanie z minister Martin, kiedy kolejny raz okazało się, że spadek dochodów z abonamentu telewizyjnego wyłącznie się pogłębia, a utracono już łącznie – od wybuchu tzw. afery Tubridy’ego około 5,2 mln euro. Jest jeszcze jedna sprawa, która zastanawia Komisję, ponieważ docierają do niej sygnały, że minister Martin od miesiąca nie odpowiada na pytania dziennikarzy w kwestii finansowania mediów oraz rozwoju sprawy nieścisłości finansowych w RTÉ. Rzecznik Departamentu ds. Mediów poinformował natomiast, że pani minister jest na urlopie wypoczynkowym i jak dodał w odpowiedzi na naciski Komisji, minister Catherine Martin przyjmie zaproszenie do stawienia się przed Komisją, ale dopiero w październiku.

Minister Martin w korespondencji wysłanej do Komisji ds. Mediów Oireachtas napisała, „pod moim kierownictwem” czynione są postępy w sprawie rozwiązania kryzysu w RTÉ, a i spotka się w tej sprawie z przewodniczącym Komisji oraz dyrektorem generalnym RTÉ.

Pani minister miała również powiedzieć, co przekazał jej rzecznik, iż jest w stałym kontakcie z ministrem ds. wydatków i reform Paschalem Donohoe, z którym monitorują wpływy abonamentowe, a i będzie z nimi rozmawiać w tym tygodniu o finansowaniu publicznego radia i telewizji.

Członkowie Komisji ds. Mediów są tu jednoznaczni i to w równym stopniu ci z koalicji rządzącej, jak i z opozycji, więc zgodnie twierdzą, że informacje na temat finansowania RTÉ muszą pojawić się w najbliższym czasie, bo dotyczą też abonamentu. Poseł Fine Gael Alan Dillon stwierdził, że mieszkańcy Irlandii nie chcą płacić abonamentu, o ile nie zostanie przedstawiony plan finansowania RTÉ. Kolejny z posłów stwierdził, że i po zmianach może być widoczny opór w płaceniu abonamentu telewizyjnego, więc należy przyjrzeć się możliwości całkowitej zmiany w sposobie finansowania RTÉ.

Posłowie z Komisji ds. Mediów chcą, aby parlament zajął się tą sprawą zaraz po powrocie z wakacji, na jednym z pierwszych wrześniowych posiedzeń.

Bogdan Feręc

Źr: Business Insider

Photo by Sam Balye on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Zmoknięty i w zatł
Rząd nie pociąga d