Revenue odda pieniądze podatnikom

Jak się okazuje, w zeszłym roku płatnicy PAYE nadpłacili ogromną kwotę irlandzkiemu Urzędowi Skarbowemu, co poniekąd skłoniło urzędników do wezwania, aby gospodarstwa domowe sprawdziły, czy nie są uprawnione do zwrotu nadpłaconych kwot.

Z wyliczeń wynika, że tylko w roku ubiegłym podatnicy przekazali na rzecz Skarbu Państwa kwoty o 300 mln € wyższe, niż wynika to z ich dochodów, a nadpłata dotyczyć może nawet pół miliona osób. Jeszcze ciekawiej sprawa zaczyna wyglądać, jeżeli spojrzymy na ostatnie trzy lata, bo wtedy, kwota, jaką nieprawnie pobrało Revenue od płatników PAYE, sięgnie i to tylko z tytułu podatku dochodowego 620 mln €.

Eksperci z Taxback.com dodają, że w niektórych przypadkach, zwrot podatku może sięgnąć kwoty 1880 €, a jak zaznacza się w ich komunikacie, dzieje się tak, pomimo obciążenia dla budżetu, więc pieniądze będą zwracane w zależności od tego, jak życzyć będzie sobie tego płatnik.

Sprawie przyglądał się wcześniej rzecznik ds. finansowych w Sinn Féin Pearse Doherty, a jak powiedział, około 300 000 podatników nadpłaciło podatek dochodowy w 2019 roku, co dało kwotę na poziomie 170 mln €. Szacuje się też, że w roku 2020, aż 270 000 osób nadpłaciło podatek dochodowy, co dało kwotę w wysokości 150 mln €. W roku ubiegłym nawet 450 tysięcy podatników mogło nadpłacić podatek dochodowy, co dało Revenue i Skarbowi Państwa ok. 300 mln €.

W związku z tym i naciskami posła opozycji, minister finansów wydał zalecenie, aby Revenue poinformowało płatników PAYE, by skontrolowali swoje zeznania podatkowe za ostatnie lata, a w razie stwierdzenia nadpłat, skontaktowali się z urzędnikami skarbowymi.

*

W całej sprawie zastanawia tylko jedno, skoro Departament Finansów, jak i Revenue wiedzą, że podatnicy nadpłacili do Skarbu Państwa daninę od zarobionych pieniędzy, to dlaczego to właśnie Urząd Skarbowy, nie może zająć się zwrotem kwot, a przecież doskonale wie, skoro przekazał dane posłowi Doherty, kto i ile nadpłacił podatku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Kończy się era got
W Irlandii jest już