Kończy się era gotówki

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Banki weszły w kolejną fazę, jak wcześniej twierdziły ograniczania kosztów, jednak obecnie idą jeszcze głębiej w tym kierunku, a właściwie można powiedzieć, że zaczynają likwidować gotówkę i niektóre operacja bankowe.

Zjawisko przybrało teraz formę likwidacji bankomatów, a dotyczy banku, którego udziałowcem jest Skarb Państwa, więc AIB. Szefostwo banku AIB poinformowało, że likwiduje 70 ze 170 swoich bankomatów, które zlokalizowane są w całym kraju. Decyzja najdotkliwiej wpłynie na klientów z obszarów wiejskich i z małych miasteczek, gdzie dostępność gotówki poprzez bankomaty jest najniższa, a to wywołało duże niezadowolenie, a niekiedy nawet gniew mieszkańców tych terenów.

AIB nie mówi obecnie o likwidacji bankomatów w miastach, jednak może to stać się kolejnym krokiem w działaniach na rzecz likwidacji gotówki i przeniesienia wszystkich operacji do sektora elektronicznego, aby w każdej chwili mieć dostęp do informacji, jaka ilość pieniędzy jest w obrocie.

Wracając jednak do mieszkańców wsi, ci stwierdzają, że po likwidacji bankomatów w ich miejscowościach, zmuszeni będą w niektórych przypadkach jechać nawet godzinę do innego miasta, aby wypłacić pieniądze, bo w ich okolicy, nie ma innych maszyn do wypłaty gotówki.

Udziałowcem większościowym w banku AIB jest irlandzki Skarb Państwa, jednak to nie wpływa na decyzję, bo bank jest niezależną instytucją finansową, jak podkreśla, chociaż tak prawdę mówiąc, minister finansów, mógłby na polecenie rządu zablokować tę decyzję, właśnie jako posiadacz większościowego pakietu akcji banku AIB.

Jest jeszcze jedna zła wiadomość dla klientów AIB, ponieważ w ramach nowych zasad świadczenia usług przez ten bank, z jego 70 oddziałów, w których zlikwidowane zostaną bankomaty, zniknie też możliwości korzystania ze skrytek depozytowych, sejfów nocnych ani nie będzie można skorzystać z wpłat czekowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polscy posłowie rea
Revenue odda pienią
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.