Pogonili Rosjan, a teraz zrobią to z Francuzami?

Irlandzcy rybacy planują rozpocząć w tym tygodniu protest przeciwko ćwiczeniom wojskowym, jakie miałaby przeprowadzić francuska flota wojenna na wodach Irlandzkiej Strefy Ekonomicznej.

Rybacy z południowej i zachodniej części wyspy zapowiedzieli, iż omawiają już plany protestu, jaki w formie pokojowej, zwrócić ma uwagę, że manewry wojsk morskich Francji, wpływać będą na możliwość prowadzenia połowów. Wcześniej z taką akcją spotkała się flota Federacji Rosyjskiej, a poprzez naciski rybaków, ćwiczenia wojskowe Rosjan zostały przeniesione w miejsce, gdzie nie miały bezpośredniego wpływu na pracę irlandzkich rybaków.

Francuskie ćwiczenia morskie zaplanowane są na ten tydzień, a w oświadczeniu dyrektora generalnego Irlandzkiej Organizacji Producentów Ryb z Południa i Zachodu Patricka Murphy’ego, wzywa rządy Irlandii i Francji do przeniesienia planowanych ćwiczeń poza Irlandzką Wyłączną Strefę Ekonomiczną (WSE).

Patrick Murphy:

– Rozumiemy, że ćwiczenia z użyciem ostrzału, nie mogą się odbyć, jeśli nasze statki zaangażowane są w połowy w tej okolicy, dlatego omawiamy plan z właścicielami naszych statków i kapitanami, mający na celu ponowne przeprowadzenie pokojowego protestu w naszych tradycyjnych łowiskach w pobliżu proponowanego obszaru ćwiczeń wojskowych.

W komunikacie podkreślono, że termin manewrów wojskowych, zbiega się w czasie z rozpoczęciem sezonu na połowy tuńczyka, ale może też zakłócić coroczne wędrówki i sezon lęgowy makreli oraz innych gatunków migrujących przez irlandzkie wody. Mówi się też, że duży wpływ na migrację ryb będą miały wojskowe sonary, a są one w stanie wpływać na stworzenia morskie, więc te oddalą się od tradycyjnych irlandzkich łowisk.

Patrick Murphy:

– Byłoby nieskończenie lepiej, gdyby te ćwiczenia morskie zostały przerwane na znak, iż my w Europie jesteśmy pokojowo nastawieni i nie chcemy eskalować obecnych napięć, ale przynajmniej powinniśmy je przenieść dalej na południe, na wody, daleko poza WSE, poza naszą granicę 200 mil i z dala od mężczyzn oraz kobiet, którzy pływają swoimi łodziami na naszym łowisku.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Kształtuje się now
Ratunkiem dla gastro