Kształtuje się nowy porządek świata

Ten natomiast nie powróci już do stanu poprzedniego, powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin.

Trzymający Rosję dyktatorską ręką Putin zaznaczył, że zmiany, jakie zachodzą obecnie na świecie, są „fundamentalne i nieodwracalne”. Jak dodał, mają one też charakter globalny, a wojna na Ukrainie, wciąż nazywana przez rosyjskiego przywódcę „operacją wojskową”, to część wysiłków, jakie podejmowane są w zakresie „przekształcenia globalnego porządku światowego i stworzenia bardziej wielobiegunowego systemu globalnego zarządzania”.

Władimir Putin:

– Błędem jest sugerowanie, że czasy burzliwych zmian można przeczekać i że wszystko wróci do normy, że wszystko będzie tak jak było. Nie będzie!

Słowa te padły w czasie przemówienia na piątkowym Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu (SPIEF), a jak kolejny raz zaznaczył rosyjski władca, zmiany, jakie się dokonują, będą fundamentalne.

Władimir Putin:

– Zmiany, przez które przechodzi obecnie świat, są fundamentalne, radykalne i nieodwracalne.

Putin stwierdził też, że niektórzy rządzący, a nawet elity światowe państw zachodnich, nie zauważają albo nie chcą zauważyć tych zachodzących aktualnie zmian i „trzymają się cienia przeszłości”.

Władimir Putin:

– Na przykład wierzą, że dominacja Zachodu w globalnej polityce i gospodarce jest stałą, wieczną wartością. Nic nie jest wieczne.

*

Co wynika ze słów wypowiedzianych przez prezydenta Rosji? Tylko tyle, że nie ustąpi Zachodowi, nie będzie już powrotu do czasów współpracy politycznej i gospodarczej, jaka charakteryzowała Zachód i Rosję przez ostatnie kilkadziesiąt lat, a będziemy mieli, jak nazwał to 5 marca 1946 roku, podczas historycznego przemówienia w amerykańskim mieście Fulton w stanie Missouri Winston Leonard Spencer Churchill, nową żelazną kurtynę. Nawiasem mówiąc, pierwszy takiego określenia w stosunku do ZSRR użył Paul Joseph Goebbels i stało się to w latach dwudziestych XX wieku. Nazista Goebbels uważał jednocześnie, że Rosjanom nie można ufać pod żadnym względem, bo kierują się wyłącznie swoim interesem i to interesem władzy, a nie rosyjskiego społeczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Cel budowlany jest z
Pogonili Rosjan, a t