Podwyżki stóp procentowych mają negatywny wpływ na koszty utrzymania

Coraz więcej osób w Irlandii uważa, że podnoszenie przez Europejski Bank Centralny stóp procentowych kredytów hipotecznych, ma bezpośrednie przełożenie na wzrost kosztów życia dla gospodarstw domowych, a i będzie to miało negatywny wpływ na ceny domów na wyspie.

Respondenci jednego z badań uznali również, że podnoszenie stóp procentowych, nie ma wpływu na obniżenie inflacji, a jak dodają w odpowiedziach udzielanych Credit Union, nie niosą ze sobą również wskazania, iż inflacja jest w jakikolwiek sposób kontrolowana przez EBC.

2 na 3 osoby z badania stwierdziło również, że wyższe stopy procentowe mają wyłącznie negatywny wpływ na stan finansów ich gospodarstwa domowego, a ponad 50%, że mają „bardzo negatywny” wpływ.

Obecnie przy kredycie w wysokości 200 000 euro, obciążenie spłat wzrosło o 500 € miesięcznie, co dla wielu kredytobiorców hipotecznych jest granicą końcową, by radzić sobie ze spłatą pożyczki mieszkaniowej.

Wg ekonomisty Austina Hughesa, podnoszenie przez EBC stóp procentowych kredytów hipotecznych nie wpływa wyłącznie na osoby z zaciągniętymi kredytami, bo również na przedsiębiorców, pożyczkobiorców z obciążeniami na kartach płatniczych, ale też na osoby, które dopiero planują zakup domu, a w ich przypadku podnosi się poziom zdolności kredytowej, co może blokować dostęp do pożyczki na zakup mieszkania.

3 na 4 konsumentów uważa również, że „szaleństwo” podwyżek serwowanych przez EBC ma wyraźny i negatywny wpływ na irlandzką gospodarkę, a respondenci dodają, iż wysokie stopy oprocentowania bardziej szkodzą, niż pomagają w walce z kryzysem kosztów utrzymania.

4 na 5 badanych jest również zdania, iż wysokie stopy procentowe wywierają zwiększoną presję na koszty życia, a tylko 1 na 20 odpowiedział, że zmniejszona została poprzez podwyżki stóp presja związana z kosztami życia.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Praca w Emirates Air
IBEC widzi zagrożen