IBEC widzi zagrożenie dla miejsc pracy

Organizacja reprezentująca przedsiębiorców stwierdziła, że obniżony podatek VAT dla sektora turystycznego powinien zostać utrzymany na czas nieokreślony.

IBEC nalega, aby rząd ochronił przed zmianą turystykę i hotelarstwo, gdyż po powrocie do typowej stawki opodatkowania, czyli 13,5%, może się okazać, iż część firm tego nie wytrzyma. Powrót oznacza, że zamykane będą małe hotele i pensjonaty, co prowadzić będzie do utraty miejsc pracy, ale to nie wszystko, bo decyzja o powrocie do typowej stawki VAT, odbijać się będzie też na innych sektorach, które współpracują z turystycznym i hotelarskim.

Dyrektor wykonawcza ds. członkostwa i sektorów w IBEC Sharon Higgins powiedziała:

– Nasza gospodarka to doświadczony i szybko rozwijający się sektor, który obejmuje szeroki wachlarz branż, takich jak hotelarstwo, handel detaliczny, podróże, żywność, napoje, turystykę, rozrywkę, sztukę, wydarzenia i działalność kulturalną. W znacznym stopniu przyczynia się do tworzenia zatrudnienia w regionach, do których często jest trudniej dotrzeć, stanowiąc kluczowy element krajobrazu gospodarczego Irlandii. Pomimo interwencji rządu w związku z obawami dotyczącymi kosztów energii, przedsiębiorstwa w całym łańcuchu dostaw w dalszym ciągu borykają się z rosnącymi wydatkami, co prowadzi do wyższych kosztów dla konsumentów.

To nie wszystko, na co wskazuje dyrektor Higgins, bo dodała, że planowana podwyżka płac, która wynieść ma w roku przyszłym 12%, tak samo negatywnie odbije się na przedsiębiorstwach, a ponosić będą wyższe koszty, więc te przełożą na klientów.

Tymczasowa stawka VAT 9% ma powrócić do 13,5% już 1 września, po tym, jak rząd po raz ostatni przedłużył ją w lutym tego roku. Decyzja podjęta została po ocenie ekonomicznej przeprowadzonej przez urzędników rządowych, która wykazała, że ​​nie ma ekonomicznych podstaw do przedłużenia czasu obowiązywania tymczasowej stawki VAT w wysokości 9%.

Od tego czasu ministrowie rządów konsekwentnie wykluczają dalsze utrzymywanie niższej stawki VAT, ponieważ uważa się ją za regresywną i kosztowną.

IBEC twierdzi jednak, że niższa stawka opodatkowania odegrała kluczową rolę w utrzymaniu przedsiębiorstw i znacznej liczby z ponad 300 000 miejsc pracy w sektorach, które warte są ponad 4 miliardy euro rocznie.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Marten Bjork on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Podwyżki stóp proc
Pogarsza się koniun