Podatek dochodowy jest niesprawiedliwy – Leo Varadkar

Premier i lider Fine Gael nie ustaje w kampanii wprowadzania ulgi podatkowej dla średnio zarabiających, a wyraził to również podczas dublińskiego National Economic Dialogue, gdzie stwierdził, że jego zdaniem „osoby o średnich dochodach płacą zbyt dużo podatków i USC”.

Leo Varadkar:

To po prostu niesprawiedliwe, że przeciętni pracownicy pełnoetatowi są dotknięci wyższą stawką podatku dochodowego. I to niesprawiedliwe, że system podatkowy obniża wszelkie podwyżki, które otrzymują, lub przepracowane nadgodziny. To nie jest normą w konkurencyjnych krajach, takich jak Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone czy Australia, gdzie punkt odcięcia jest znacznie wyższy.

Wg premiera, przyszłoroczny budżet powinien być punktem zwrotnym i zapewniać wszystkim pracownikom sprawiedliwość podatkową, także tym, którzy mieszczą się w przedziale zarobków średnich.

Leo Varadkar wyjaśnił:

– W wielu krajach skandynawskich indeksacja progów podatkowych i ulg podatkowych jest automatyczna. Oznacza to po prostu, że ludzie nie płacą więcej podatków. To jest również mój pogląd. Jak wiecie, naszym ograniczeniem nie są finanse publiczne – mamy pieniądze – tylko ryzyko podsycania inflacji. Musimy być świadomi tego ryzyka, ale jesteśmy odpowiedzialni za podjęcie zdecydowanych działań w imieniu naszych obywateli. Uważam, że zbyt ostrożne podejście może spowodować, że więcej osób znajdzie się w ubóstwie i trudnej sytuacji finansowej.

Szef gabinetu wezwał jednocześnie Departament Wydatków Publicznych, którym kieruje partyjny kolega Varadkara Paschal Donohoe, aby rozpoczęto prace nad wprowadzeniem skokowej zmiany, więc wprowadzić należy Narodowy Planu Rozwoju Projektu Irlandia 2040.

Leo Varadkar:

– Myślę, że osiągnęliśmy już punkt, w którym musimy zrewidować w górę nasze pułapy kapitałowe na pozostałą część dekady. Jesteśmy po prostu w innym miejscu niż wtedy, gdy zostały uzgodnione. Inflacja budowlana i wzrost liczby ludności przekroczyły nasze prognozy. Musimy upewnić się, że każdy gotowy projekt zaczyna się już teraz – dotyczy to szkół, dróg, infrastruktury sportowej i artystycznej oraz placówek służby zdrowia. Musimy być kreatywni i terminowi w realokacji pieniędzy, gdy nieuchronnie pojawią się problemy. Nie jest wiarygodne wstrzymywanie finansowania takich projektów w naszej obecnej sytuacji fiskalnej.

Taoiseach wezwał również ministra finansów Michaela McGratha, aby jego departament wykorzystał dodatkowe wpływy z podatków dochodowych od osób prawnych na zwiększenie inwestycji kapitałowych, redukcję zadłużenia, ale też inne cele.

Kończąc swoją wypowiedź, Leo Varadkar stwierdził:

– Wiem, że dużo usłyszycie o wyborach i kompromisach. Czy powinniśmy oszczędzać, czy wydawać nadwyżki, zwiększać wydatki publiczne czy obniżać podatki. Nie uważam tego za kompromis. Możesz zrobić wszystkie te rzeczy, jeśli masz rozwijającą się gospodarkę. W rzeczywistości to jest to, co robimy od lat. Dlatego ważny jest wzrost gospodarczy. Są to fałszywe wybory, fałszywe dychotomie, nawet jeśli stanowią dobrą kopię lub proste pytania ankietowe. Możemy zwiększyć wydatki, obniżyć podatki, zmniejszyć zadłużenie i założyć fundusz oszczędnościowy, gdy mamy wzrost. Prawdziwy wybór to podział na kwotę A i B.

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Photo by Recha Oktaviani on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Potrzebne jest pilne
Zaostrzą się przep