„Nie będziemy witać Bidena”

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Jeśli chcesz wiedzieć, jak się płaszczyć, weź lekcję od irlandzkiego Taoiseacha Leo Varadkara. 

Przemawiając w Waszyngtonie, powiedział Bidenowi, że „rozwinie czerwony dywan” podczas jego wizyty w Irlandii. W słowach przypominających zimną wojnę mówił o Ameryce jako o „liderze wolnego świata”, który walczył z „faszyzmem i komunizmem”.

Varadkar, jak zawsze, jest nieco chwiejny w swojej historii. Największa liczba ofiar śmiertelnych w walce z Hitlerem miała miejsce w Związku Radzieckim – i nie jest to ani przez chwilę pochwała Stalina. To tylko stwierdzenie faktu, a misja w Stanach Zjednoczonych polegająca na „walce z komunizmem” obejmowała takie działania demokratyczne, jak przeprowadzanie zamachów stanu w krajach takich jak Gwatemala lub fundowanie szkoły tortur, znanej jako „Szkoła Ameryk”, która szkoliła oficerów armii i policji w całej Ameryce Łacińskiej.

Bez cienia ironii Varadkar pochwalił Stany Zjednoczone za przeciwstawienie się imperializmowi, odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jednak, co z amerykańską inwazją na Irak, której 20. Rocznica przypada 20 marca? Przypomnij sobie wszystkie kłamstwa na temat broni masowego rażenia, aby przeprowadzić inwazję, która doprowadziła do 654 965 dodatkowych zgonów związanych z wojną, czyli 2,5% populacji.

Chociaż słusznie potępiamy ataki Rosji na infrastrukturę cywilną na Ukrainie, Stany Zjednoczone zrobiły to samo, atakując wodociągi, stacje kanalizacyjne i sieci elektryczne w Iraku. Dziś z przerażeniem cofamy się przed rosyjskimi próbami zmiażdżenia Bachmutu. Ale Stany Zjednoczone zrobiły dokładnie to samo w Faludży, kiedy tysiące ludzi zginęło, a miasto zostało zredukowane.

Varadkar może płaszczyć się przed swoim cesarzem, ale People Before Profit odrzucają obu zbirów, którzy używają machin wojskowych, by siać morderstwa i spustoszenie na świecie.

Irlandzkie media głównego nurtu zbliżyły się do elity politycznej, aby zasugerować, że cała ludność Irlandii przywita Bidena, kiedy tu przyjedzie.

Nie zgadzamy się – nie mamy czasu na żadnego imperialistycznego przywódcę. Biden powinien spotkać się z protestem.

Podczas gdy Biden potępia Rosję, udziela wsparcia militarnego Izraelowi, który rozpoczął szał morderstw w Palestynie. Prawie co tydzień izraelscy osadnicy i izraelska armia napadają na palestyńskie miasta, zabijając dziesiątki cywilów. Ale nie ma mowy o wysyłaniu czołgów lub pocisków Javelin do Palestyńczyków, aby się bronili. To czysty przykład podwójnych standardów.

Biden nie jest też przyjacielem ludzi pracy. Zakazał strajku kolejarzom, którzy domagali się wyższych płac.

Pomimo wszystkich jego gadek o zmianach klimatu, zatwierdził warty wiele miliardów dolarów projekt naftowy Conoco Phillips, zlokalizowany w tundrze północnego wybrzeża Arktyki na Alasce.

Istnieje wiele dobrych powodów, by protestować przeciwko wizycie Bidena – a nie po to, by go witać.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: People Before Profit

Photo by Leighton Smith on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pięciodniowa wizyta
Rocznica Porozumieni

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!