Limit w Strefach Presji Czynszowych musi być obniżony

Rząd musi zastosować limit 2 proc. limit w RPZ do wszystkich hrabstw, wszystkich najemców i wszystkich zasobów mieszkaniowych proponowanych do wynajęcia.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin opisał raport dotyczący czynszów RTB jako „więcej złych wiadomości dla najemców”. 

Poseł Ó Broin wezwał rząd do zastosowania 2% wskaźnika dla Stref Presji Czynszpwej dla „wszystkich hrabstw, wszystkich najemców i wszystkich zasobów czynszowych”.

Najnowszy raport pokazuje wzrost nowych czynszów o 9% w I kwartale tego roku w stosunku do roku poprzedniego. Średnie czynsze w całym kraju wynoszą natomiast 1460 euro miesięcznie, a w Dublinie 2015 euro.

12 hrabstw ma dwucyfrową inflację czynszu, 4 hrabstwa mają inflację powyżej 20% – przy czym Leitrim doświadcza najwyższej inflacji na poziomie 22%.

Poseł reprezentujący Dublin Mid-West powiedział:

– Raport RTB za I kwartał 2022 r. jest złą wiadomością dla najemców. Nowe czynsze wzrosły o 9%. 12 okręgów ma dwucyfrową inflację czynszów, z 4 powyżej 4%. Leitrim odnotował najwyższą inflację na poziomie 22%. Poziom podwyżek czynszów poza Strefami Presji Czynszowej jest teraz tak wysoki, że rząd musi podjąć działania w celu zapewnienia, że ​​wszyscy najemcy we wszystkich hrabstwach są chronieni przez wskaźnik 2%. Powinno to dotyczyć istniejących, odnawianych i nowych najemców oraz obejmować nowe nieruchomości trafiające na rynek. Otrzymaliśmy wiadomości o rosnących cenach domów i rosnących czynszach. Jasne jest, że plan rządu nie działa. Dostarczanie mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo pozostaje niskie. Budżet 2023 to ostatnia szansa dla rządu na zmianę kursu. Jeśli drastycznie nie zwiększą się inwestycje i nie przyspieszy dostarczanie mieszkań komunalnych w celu zaspokojenia potrzeb socjalnych i przystępnych cenowo, kryzys będzie się pogłębiał. W międzyczasie minister Darragh O’Brien musi rozszerzyć Strefy Presji Czynszowej na wszystkie hrabstwa, na nowe i istniejące dzierżawy oraz na istniejące i nowe zasoby czynszowe.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Niedobory żywności
Ponowne otwarcie Mor