Koalicja zajmie się zakazem eksmisji

Po licznych wezwaniach ze strony irlandzkiej opozycji parlamentarnej, koalicję ruszyło sumienie i zapowiada, że w przyszłym tygodniu omówi tę kwestię na jednym ze spotkań.

Sprawę zakazu eksmisji przedyskutować mają liderzy Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party, a to od ich decyzji zależeć będzie, czy na okres zimy, więc sezonu grzewczego, w kraju wprowadzony zostanie zakaz eksmisji bez wyraźnego powodu. Obecnie sygnały płynące z kręgów koalicyjnych mówią, że prawdopodobne jest wprowadzenie „ograniczonego w czasie i warunkowego” zakazu eksmisji, jednak nikt jeszcze nie jest w stanie powiedzieć, czy propozycja wejdzie w życie.

Jednocześnie mówi się, że spotkanie w tej sprawie, a uczestniczyć w nim mają premier Micheál Martin, wicepremier Leo Varadkar i minister transportu oraz środowiska Eamon Ryan, zaplanowane zostało na poniedziałkowy wieczór, więc wtedy zapadać będą ostateczne decyzje.

O ile tak się stanie, to ten punkt znajdzie się też na agendzie rządu, a może być to już we wtorek po spotkaniu liderów, chociaż wpływ na tę decyzję będzie miała opinia Urzędu Prokurator Generalnego.

Wcześniej minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien zwrócił się do prokuratora generalnego z pytaniem i o wydanie opinii, czy „czasowy i warunkowy zakaz eksmisji”, nie będzie kolidował z postanowieniami Konstytucji Republiki Irlandii?

Do tej pory nie wiemy, czy odpowiedź, jakiej udzielił Urząd Prokuratora Generalnego, jest jednoznaczna, ale ma jakoby iść w kierunku zgody na takie rozwiązanie. Mówi się natomiast, iż może być to zakaz okresowy, połączony z moratorium na odłączanie w okresie zimowym prądu, więc obowiązywać w okresie od 1 grudnia tego, do końca lutego przyszłego roku.

Wydaje się też, że nie będzie problemów z uzyskaniem poparcia dla takiego rozwiązania, o ile wniosek rządu trafi do parlamentu, gdyż część posłów Fianna Fáil opowiadała się już za taką możliwością, a i sam wicepremier i jego ugrupowanie (Fine Gael) jest przekonane, iż zakaz powinien być wprowadzony.

Wcześniej w tym tygodniu Leo Varadkar powiedział, że tymczasowy zakaz eksmisji spowoduje, iż mniej osób tej zimy straci mieszkania. Varadkar dodał również, że może to być niebezpieczne dla samego rynku najmu, bo istnieje prawdopodobieństwo odchodzenia z rynku właścicieli, którzy obecnie wynajmują swoje domy i mieszkania. Taki krok spowoduje prawdopodobne problemy w roku przyszłym, więc można się również spodziewać większej ilości osób bez dachu nad głową.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image by Dimitris Vetsikas from Pixabay

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Lekarze nie będą p
Wyraźny rozdźwięk