Lekarze nie będą przyjmować pacjentów. Więcej kart medycznych nic nie zmieni

Irish College of General Practitioners (ICGP) uważa, że zwiększenie grupy pacjentów uprawnionych do korzystania z kart medycznych, pogorszy sytuację w gabinetach lekarzy GP.

Z wyliczeń ICGP wynika, że grupa dodatkowych 400 000 pacjentów z kartami medycznymi, która skorzysta z nowych uprawnień, co zawarte zostało w ustawie budżetowej na przyszły rok, zwiększy ilość wizyt u lekarzy rodzinnych o 640 000 dodatkowych konsultacji rocznie. To ilość znacząco wpływać będzie na możliwość przyjmowania chorych, bo już teraz wielu lekarzu GP odmawia włączenia dodatkowych osób do grona pacjentów. Powodem jest ilość osób, jakich przyjmuje się każdego dnia w gabinetach podstawowej opieki lekarskiej, więc nie ma w nich już miejsca na dodatkowe wizyty.

Najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w gabinetach na wsiach i w małych miasteczkach, gdzie lekarzy GP jest najmniej lub ich gabinety otwarte są tylko w wyznaczonych godzinach.

Część lekarzy z małych miasteczek ma kilka gabinetów, więc muszą dzielić swój czas na pacjentów, którymi opiekują się obecnie, a zwiększenie grupy uprawnionej do korzystania z kart medycznych, wpłynie na ilość chętnych do skorzystania z porady lekarskiej. Większość małych gabinetów lekarskich, nie jest już w stanie przyjąć dodatkowych osób, a problem stanowi przede wszystkim brak kadry pomocniczej, jak i samych lekarzy.

Grupa Irish College of General Practitioners wezwała ministra zdrowia Stephena Donnelly, aby w trybie pilnym utworzył zespół, który zajmie się rozwiązaniem tego problemu, bo wytworzony zostanie poprzez działanie rządu.

Z ankiety, jaką w ubiegłym roku przeprowadziło ICGP, wynika, że 74% lekarzy pierwszego kontaktu nie mogło przyjąć żadnych nowych pacjentów prywatnych, a 79% nie mogło przyjąć żadnych nowych pacjentów z kartą medyczną.

To z kolei wskazuje, że problem, z jakim boryka się podstawowa opieka lekarska w Irlandii, istnieje już teraz, a dodatkowo wydane karty medyczne, wyłącznie pogłębią stan zapaści i karta medyczna, stanie się bezużytecznym kawałkiem plastiku, jaki otrzyma 400 000 osób w 2023 roku.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image by Alterio Felines from Pixabay

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Czy możliwy jest mi
Koalicja zajmie się