Garda ostrzega przed włamaniami

Jak co roku w okresie jesieni Garda wystosowała apel do mieszkańców Irlandii, a w tym ostrzega, że w tym i kolejnych miesiącach należy zachować czujność, bo rośnie ilość włamań do domów oraz mieszkań.

Szybko zapadający zmrok zachęca włamywaczy do działania, a w okresie jesienno-zimowym ilość włamań na prywatne posesje wzrasta zazwyczaj o ok. 20%. Wg statystyk Gardy najwięcej włamań dokonywanych jest w tym okresie w godzinach od 17:00 do 21:00 i dotyczą czwartków, piątków oraz sobót.

Jak dodają oficerowie operacyjni irlandzkiej policji, wdrożony został już program współpracy z mieszkańcami osiedli, a funkcjonariusze aktywnie rozpracowywać będą gangi włamywaczy, ale też tych działających w pojedynkę, co realizowane będzie podczas zimowej fazy Operacji Thor, a ta została już rozpoczęta.

Funkcjonariusze, którzy znają na swoim terenie przestępców, mają ich nadzorować, pozyskiwać dodatkowe dane wywiadowcze, ale i zbierać informacje od mieszkańców osiedli o niepokojących zdarzeniach lub pojawieniu się obcych osób. Ważne jest, jak dodają policyjni wywiadowcy, aby informować Gardę o każdym podejrzanym wydarzeniu w pobliżu miejsca zamieszkania, bo to pomoże w ustaleniu, czy przygotowywane jest jakieś włamanie, ale też schwytać sprawców.

Irlandzka policja wzywa więc wszystkich mieszkańców kraju, aby kontaktowali się telefonicznie z lokalnymi posterunkami i przekazywali informacje o podejrzanych osobach lub zdarzeniach na osiedlach. Należy też informować Gardę, gdy w miejscu zamieszkania pojawią się np. ankieterzy albo inne osoby oferujące jakieś drobiazgi do sprzedaży, bo mogą to być forpoczty złodziei próbujący ustalić, w jakich godzinach dom jest pusty i czy wart jest ich zainteresowania.

Już teraz Garda odnotowuje niewielkie sukcesy na tym polu, bo po informacji od mieszkanki hrabstwa Laois, udało się zatrzymać czteroosobową grupę przestępczą, a ta zajmowała się włamaniami na terenach wiejskich.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Zdj: Image by Kris from Pixabay 

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Domy socjalne dostan
Trzy błędy projekt