Iloraz inteligencji

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Ten jakoby określać ma nasz potencjał myślowy, a i stawiać tych, którzy mają wyższy, na całkiem innym poziomie.

Wyższe IQ oznaczać ma również większy potencjał, jednak śmiem wątpić, gdyż niekiedy jest całkiem inaczej, czyli jednostki o niższym ilorazie inteligencji, bardziej przystosowane są do przetrwania, niż te, które IQ mają bardziej niż wysokie.

Skoro należymy do świata zwierząt, możemy przyjrzeć się również, które z nich inteligencją nie grzeszą, a przetrwały miliony lat, a i spójrzmy na te, które przewyższają poziomem IQ człowieka, więc tzw. istoty rozumne.

Zaczynamy od IQ na poziomie 0,1, jakim charakteryzują się meduzy. Nie do końca wiem, jak zbadali jej inteligencję. Bo nie tonie? Jednak skoro ma, to niech tak zostanie. Zaraz na drugim miejscu znajduje się pszczoła, a ta IQ ma równe 1. Zaraz za pszczołą uplasował się pająk, bo tu inteligencja jest wyraźnie widoczna, czyli na poziomie 1,3. IQ w wysokości 3 ma leniwiec, natomiast kura to 3,5 IQ. Kolejnym ptakiem jest struś i jego inteligencja określona została na 5 IQ, a kruk i flaming mają odpowiednio 5,2 i 5,3 IQ.

Iloraz inteligencji zebry wynosi 6,2, a lisa 6,6. Całkiem inteligentne są żółwie, bo ich IQ to 6,8, ale przewyższają je lwy o IQ równym 7,6. Lew morski 7,8 IQ, a papuga 7,9, więc tyle wystarczy, żeby nauczyć się mówić.

Zwierzęta gospodarskie też posiadają inteligencję i np. koń ma jej 8,1, a krowa 8,3. Koza ma IQ 8,8, natomiast sowa, symbol mądrości, IQ równe 9. Jedno z największych zwierząt lądowych, więc słoń ma IQ, które określono na 12,8, a tysiące razy mniejszy od niego szczur to już 15 IQ. Owce mają 17 IQ, a rekin 18.

Najlepszy przyjaciel człowieka, co oznacza psa to IQ = 19, którego pod względem „mądrości” przewyższa świnia z IQ 20. Kot ma iloraz inteligencji wynoszący 21, a musi ustąpić miejsca wielorybowi, którego IQ wynosi 27. Najzwyklejszy w świecie krokodyl ma IQ na poziomie 32, za którym ustawiono jaguara z IQ 34. Borsuk ma IQ 36, a niedźwiedź polarny 41.

Zaskoczeniem może być ośmiornica z ilorazem inteligencji niewiele ustępującym człowiekowi, bo jej IQ jest na poziomie 73. Ludzie, nie wiem, czy wszyscy, ale średni iloczyn, czy tam iloraz mają o wartości 100, chociaż muszą ustąpić pola sztucznej inteligencji, a konkretnie Chatowi GPT z IQ 155.

Był na naszej ziemi pewien wyjątek, którego IQ oceniono na 160 i był to Albert Einstein, ale nie porównywano go ze mną, więc to on jest człowiekiem z najwyższym IQ. 😉

Bogdan Feręc

Photo by Juan Rumimpunu on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Gdyby Polska była w
Ryanair uruchomił p
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.