Domy socjalne dostaną uchodźcy

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W Donegal zapanowała złość i wiele osób wyrażało swoje oburzenie, kiedy dotarła tam wiadomość, że jedno z osiedli socjalnych składające się z 17 jednostek mieszkalnych, a przynajmniej większość domów, przeznaczona zostanie dla uchodźców.

Sprawę ujawnił jeden z radnych hrabstwa Donegal, a zajęła się nią lokalna gazeta Donegal Daily. Wtedy pojawiła się też frustracja mieszkańców hrabstwa, a i wielkie rozczarowanie tą decyzją, ponieważ liczne grono ludzi z Donegal, od lat czeka na przydział mieszkania socjalnego. O ile sprawa pozostanie taką, jak określił to radny, duża część mieszkań socjalnych, zasiedlona zostanie uchodźcami, nie zaś stałymi mieszkańcami Irlandii.

Do domów socjalnych w Donegal trafiać mają nowi uchodźcy i chociaż nie dodaje się oficjalnie, że z Ukrainy, to wyraźnie jest to sugerowane, bo i oni mają tam znaleźć schronienie.

Radny Rady Hrabstwa Donegal Liam Blaney sprzeciwił się zmianie planów zagospodarowania budowy w Lough Fern Heights w Milford i zaznaczył, że pierwotnie mieszkania oddawane do użytku, miały wejść do puli mieszkań socjalnych, więc przydzielane być osobom, które czekają na lokal socjalny od lat lub są w bardzo trudnej sytuacji mieszkaniowej.

Cllr. Liam Blaney:

– Możesz teraz zrozumieć, dlaczego ludzie są bardzo rozczarowani i sfrustrowani. W ludziach, którzy nie weszli do tych domów, narósł gniew i uraza, choć nie byli tego wcześniej świadomi.

W podobnych słowach wypowiedział się burmistrz Letterkenny-Milford Donal „Mandy” Kelly, który wyraził się o decyzji, iż „wzbudziła wielkie zdziwienie i wiele pytań”.

Jak donosi Donegal Daily, to scenariusz, który rozgrywa się obecnie w całym kraju, a władze krajowe „zmuszać” mają lokalnych zarządców miast i hrabstw do zmiany swoich decyzji o przyznaniu socjalnych lokali mieszkalnych Irlandczykom oraz innym stałym mieszkańcom wyspy, na rzecz zakwaterowania ukraińskich i innych uchodźców.

Gazeta Donegal Daily ustaliła też, że radni z Donegal kontaktowali się ze swoimi odpowiednikami w innych hrabstwach, a ci potwierdzali, że otrzymali odgórne wytyczne/sugestie, iż domach socjalnych powinno się kwaterować uchodźców.

Wg Donegal Daily problemem zająć się miał Departament Mieszkalnictwa, który bada sprawę, a wskazówki miały przyjść jakoby z wyższego, niż departamentowy szczebla.

Bogdan Feręc

Źr: Donegal Daily

Zdj: Image by Russell Holden from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister pozostanie
Garda ostrzega przed

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!