Minister pozostanie na stanowisku

Część osób wiele obiecuje sobie po przetasowaniach rządowych, jakie będą miały miejsce w grudniu, kiedy zmieni się premier, czyli stanowisko to obejmie Leo Varadkar.

W burzy medialnej, jaka zaczyna się obecnie rozwijać, mamy najdziwniejsze scenariusze, a i snuje się przypuszczenia, że część ministrów straci swoje urzędy. To jednak nie będzie dotyczyć ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena, który prawdopodobnie wciąż będzie pełnił tę funkcję, a złośliwi dodają, że nadal bez sukcesów.

Ministra O’Briena chwali natomiast obecny premier Micheál Martin i twierdzi, że szef resortu mieszkalnictwa pracuje bez wytchnienia, a i będzie rekomendował, aby Darragh O’Brien pozostał na fotelu ministra ds. mieszkalnictwa.

Taoiseach przyznał, że część zadań stojących przed Departamentem Mieszkalnictwa jest bardzo trudna, ale wciąż są rozwiązywane, a minister O’Brien wprowadza koncepcje, które zaczynają przynosić efekty. Premier Martin odrzucił też sugestie, iż kryzys bezdomności wzrósł przez migrantów z Ukrainy i kolejny raz dodał, że tych spraw nie można traktować łącznie, chociaż te się komplikują i trzeba podchodzić do nich z dużą uwagą.

Premier Micheál Martin powiedział również, że rząd, nie jest zadowolony z obecnej sytuacji mieszkaniowej, ale robi się coraz więcej, aby przejmować, kupować i dzierżawić puste lokale, które później przeznaczane są na najem awaryjny oraz socjalny.

Micheál Martin:

– Potrzebujemy zasadniczo większej podaży w zakresie mieszkalnictwa i musimy uzyskać większą podaż w zakresie mieszkań tak szybko, jak to możliwe.

Szef gabinetu odniósł się również do żądań wprowadzenia zakazu eksmisji, ale w tej kwestii powiedział, że konstytucyjnie nie jest to możliwe, ponieważ nie występuje stan zagrożenia, w tym zdrowia publicznego. To wyraźna sugestia, że tylko pandemia Covid-19 była podstawą do wprowadzenia zakazu eksmisji, a kryzys kosztów utrzymania i energetyczny już nie.

Premier mówił również, że pomoc mieszkańcom kraju będzie udzielana w razie potrzeby, a pieniądze pochodzić będą z nowego podatku od nieoczekiwanych zysków firm energetycznych. Wg Martina, unijne porozumienie w tej sprawie da możliwość pozyskania irlandzkiemu Skarbowi Państwa kilku miliardów euro i właśnie te pieniądze przeznaczone zostaną na wsparcie społeczeństwa.

Lider Fianna Fáil Micheál Martin zapytany został również o jego i przyszłość prowadzonej przez niego partii, a wtedy stwierdził, że raczej nie jest to jego ostatnia kadencja, a i nie może wykluczać możliwości dalszej współpracy koalicyjnej z Fine Gael.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Image by Michael Schwarzenberger from Pixabay 

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS: