Część małych i średnich firm upadnie?

Z badania przeprowadzonego przez organ księgowy ACCA Ireland i firmę Grant Thornton wynika, że zaproponowany przez rząd budżet na rok przyszły, nie pomoże przetrwać kryzysu części małych i średnich firm.

Z 68% odpowiedzi respondentów wynika, że gabinet w propozycjach budżetowych nie zrobił wystarczająco wiele, aby małe i średnie firmy przetrwały zimę, co potwierdziła też przytłaczająca większość, czyli ponad 2/3 badanych. 80% przedsiębiorców jest zdania, iż ponoszone przez nich koszty związane z zakupem energii, zmuszą ich do zmniejszenia stanu zatrudnienia i może się to dziać już w tym roku.

Do tej pory koszty zakupu energii dla firm wzrosły o ponad 50%, co dla wielu z nich jest barierą, a kolejne podwyżki mogą tylko pogorszyć sytuację finansową przedsiębiorstw, które nie poradzą sobie z obciążeniami.

Z badania ACCA Ireland i Grant Thornton dowiadujemy się również, że 64% respondentów uważa, iż środki budżetowe, nie będą miały istotnego wpływu na ograniczenie inflacji w kraju, a ta stale będzie wzrastać w kolejnych kilku miesiącach.

W badaniu udział wzięło 450 firm oraz przedsiębiorstw, które mówią jasno, że aby przetrwać zimę i kryzys energetyczny, powinny otrzymać wsparcie w postaci obniżek podatków, wydłużenia okresu składowania długu podatkowego, ale też możliwości korzystania z innych funduszy rządowych.

Najwięcej obaw widać obecnie wśród przedstawicieli biznesu związanych z handlem detalicznym, bo to oni uderzani są kosztami z wielu stron, więc zarówno ze względu na drogi transport, jak i wysokie koszty zakupu energii. Wzrosły też koszty pracy, co oznacza, że i pensje pracowników są sporym obciążeniem dla firm, a zdolność do terminowych wypłat, w małych i średnich firmach spada.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Creative Commons Attribution 3.0

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia powinna zwi
Minister pozostanie