Dwa pogodowe ostrzeżenia. Irlandia żyje mrozem

Irlandzka prasa ma używanie, bo temperatury w okolicach zera stopni, a nawet zapowiadane przymrozki, dały możliwość rzeszy dziennikarzy do rozwinięcia pełnej palety swoich komentatorskich zdolności, w której prześcigają się w nazewnictwie zbliżających się chłodów i mówi się nawet o ekstremalnych mrozach.

Przyznać trzeba, że dużo w irlandzkiej prasie mówi się o nienaturalnym zachowaniu aury, bo do niedawna było znacznie cieplej, niż wskazywałaby na to nazwa miesiąca, a teraz zrobi się nienaturalnie zimno, jak na Irlandię. Dlatego, gdyż mróz minus siedem stopni jest tu rzadkością, a i ostrzega mieszkańców, by zabezpieczyli się na wszelkie sposoby.

W tę narrację wpisał się nawet premier Micheál Martin, a to jego ostatnie 10 dni na tym stanowisku i powiedział, że nie należy zwracać uwagi na wysokie koszty zakupu energii, więc ogrzewać mieszkania, bo rząd pomoże, gdyby ktoś popadł w kłopoty.

Ważne jest jednak, iż Met Éireann wydał już dwa ostrzeżenia pogodowe, a oba dotyczą niskich temperatur, oblodzenia oraz niebezpiecznych zimowych warunków. Pierwsze z ostrzeżeń obowiązywać będzie od północy i potrwa do jutrzejszego południa, a status dla całego kraju to żółty.

Podczas obowiązywania tego ostrzeżenia warunki pogodowe mają być złe, więc temperatury najbliższej nocy spadać do nawet -5 stopni Celsjusza, co powodować może w połączeniu z opadami tworzenie się na drogach zalegającej warstwy śniegu, pod którą znajdować się będzie lód. Może też w niektórych rejonach kraju powstawać tzw. czarny lód, czyli bardzo cienka, przezroczysta i niewidoczna warstwa lodu na drogach, ulicach i chodnikach. W części Irlandii można będzie też doświadczyć marznących opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Kolejne krajowe ostrzeżenie pogodowe, również o statusie żółtym wejdzie w życie w czwartek o godzinie 10:00 i obowiązywać ma przynajmniej 24 godziny, a dotyczyć silnych mrozów i oblodzenia nawierzchni dróg.

Met Éireann:

– Warunki będą niebezpieczne. Wystąpią ostre i silnych przymrozki z oblodzonymi powierzchniami, podczas gdy temperatura znacznie spadać do -4°C.

To nie wszystko, o czym mówią irlandzcy specjaliści od pogody, bo do przyszłego poniedziałku obowiązuje ostrzeżenie o niskich temperaturach, które mogą wpływać na funkcjonowanie całego kraju. Met Éireann zwraca się też do kierowców, aby bardzo ostrożnie poruszali się po drogach całego kraju, nie wyłączając z tego miejskich ulic, a szczególną uwagę powinni poświęcić trasom mniej uczęszczanym, bo tam warunki będą najtrudniejsze. Zaleca się również na czwartkowy poranek, aby wyjazdy do pracy rozpocząć nieco wcześniej, gdyż ruch może być ograniczany ze względu na warunki panujące na drogach. Mówi się też, iż o ile to możliwe, korzystać w tych dniach z transportu publicznego, głównie na dalszych trasach.

Obecnie prognozuje się, że w najzimniejszych porach najbliższego tygodnia temperatury w nocy spadać mogą od -4 do -5 stopni Celsjusza, przy czym najchłodniej będzie na północy oraz wschodzie wyspy. Południe i zachód kraju powinny być gotowe na spadki temperatur do -3 stopni Celsjusza, a i znacznie mniejszą ilość opadów.

W dzień temperatury nie będą przekraczać +8 stopni Celsjusza, a w rejonach północnych i wschodnich +4 stopni.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Photo by Tadeusz Lakota on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bomba, która zniszc
Protesty przeciwko m