Czy licówki można założyć przy krzywym zgryzie? Sprawdzamy

Piękny i zdrowy uśmiech to powód do dumy, zwłaszcza że statystycznie aż 60% ludzi w Polsce ma krzywy zgryz. Najczęściej stosowaną metodą korekcji takiego zgryzu jest leczenie ortodontyczne. W wielu przypadkach lepszym sposobem na piękny uśmiech okażą się jednak licówki. 

Co to są licówki?

Licówki to bardzo cienkie płatki przyklejane na powierzchnię zębów, których zadaniem jest maskowanie niedoskonałości. Oznacza to, że przy pomocy licówek można zmienić wygląd zębów, a więc zadbać o to, aby nie było widać przebarwień lub ubytków w strukturze. Najczęściej przed założeniem licówek konieczne jest oszlifowanie zęba. Licówki nie są w stanie zastąpić leczenia ortodontycznego, jednak niektóre osoby nie chcą zdecydować się na to drugie rozwiązanie. W końcu noszenie aparatu przez kilka lat wiąże się z różnymi niedogodnościami i może być problematyczne dla osób, które w swojej pracy zawodowej sporo mówią, na przykład prowadzą wykłady. 

Licówki występują w kilku wariantach: najpopularniejsze z nich to licówki kompozytowe i porcelanowe. Jaka jest różnica między licówkami kompozytowymi a porcelanowymi? Pierwsze są wykonywane na miejscu przez dentystę, mają jednolitą barwę i są bardziej podatne na uszkodzenia, natomiast drugie są tworzone w specjalnych laboratoriach, swoim wyglądem bardziej przypomina naturalne zęby i są trwalsze. Rodzaj materiału, czas ich wykonania, trwałość i kilka innych aspektów przekłada się rzecz jasna na cenę. 

Licówki na krzywe zęby? Licówki przy wadach zgryzu?

Jeśli pacjent ma krzywe zęby, stomatolog ocenia, czy w tym jego konkretnym przypadku licówki są wskazane. W zdecydowanej większości sytuacji odrobinę krzywe zęby nie są przeszkodą do założenia licówek. Inaczej wygląda sprawa w przypadku poważnych wad zgryzu. Taki pacjent zwykle najpierw musi przejść leczenie ortodontyczne, a dopiero później może zdecydować się na kolejne zabiegi estetyczne. Licówek powinny szczególnie unikać osoby, które cierpią na bruksizm (mimowolne zgrzytanie zębami), nagminnie obgryzają paznokcie, zbyt silnie zagryzają zęby. Wszystkich niezbędnych informacji o zakładaniu licówek udzielą profesjonalne gabinety stomatologiczne.

Ile kosztuje licówka, a ile leczenie ortodontyczne?

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki jest koszt leczenia aparatem ortodontycznym, ani też ile pacjent zapłaci za licówki. W  przypadku aparatu ruchomego jest to zazwyczaj koszt od 600 do 1500 złotych. W przypadku aparatu stałego jest to zazwyczaj cena zaczyna się od ok. 2000 złotych. Za aparat niewidoczny przyjdzie nam zapłacić kilka-kilkanaście tysięcy złotych. 

Z kolei w przypadku kompozytowych licówek za jeden ząb należy zapłacić od 200 do 300 złotych. Licówki porcelanowe są znacznie droższe – jedna sztuka kosztuje od 700 do 1500 złotych. Najczęściej można zamknąć się w kwocie do 20 tysięcy złotych. Może się okazać, że cena licówek porcelanowych i aparatu ortodontycznego będą do siebie zbliżone. Warto jeszcze nadmienić, że założenie licówek nie boli i nie zajmuje dużo czasu. Z kolei aparat trzeba nosić od 12 do 30 miesięcy, a w międzyczasie chodzić na wizyty i dbać specjalnie o zęby. Pacjenci z krzywym zgryzem, którzy nie mają wskazań do leczenia ortodontycznego, mogą zdecydować się więc po prostu na zabiegi ortodontyczne takie jak licówki, albo bonding. Z kolei osoby, które mają poważniejsze problemy, a ich zęby się ścierają lub powodują trudności w mówieniu lub jedzeniu, powinny rozważyć leczenie ortodontyczne.

Źródło: www.dentonet.PL 

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-MED.

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niebo gwieździste n
Robert Troy Must Be