Ciepły listopad

Jak do tej pory listopad daje się poznać, jako miesiąc nadzwyczaj ciepły, gdyż zarówno temperatury w dzień, jak i w nocy, kształtują się znacznie powyżej średniej dla tego okresu.

Wczoraj w niektórych rejonach Irlandii termometry wskazywały 17,5 stopnia Celsjusza, a w całym kraju oscylowały w okolicach 15 – 16 stopni. To raczej niespotykane o tej porze roku na wyspie, bo termometry powinny wskazywać wartości od 6 do 10 stopni, jednak tegoroczny listopad przejedzie do historii, jako jeden z najcieplejszych, o ile sprawdzą się przewidywania meteorologów na kolejne dni.

Również noce są teraz bardzo ciepłe, jak na początek listopada, bo temperatury do 10 st. C., nie powinny się zdarzać, gdyż typowymi są te od 3 do 5 stopni.

Jak mówią spece od pogody, niezależnie od aktualnej pory roku, aura ma swoje plany związane z temperaturą, czyli nadal będzie stosunkowo ciepło, chociaż w przyszłym tygodniu może czekać nas ochłodzenie, a i w nocy mogą pojawić się przygruntowe przymrozki.

Ma być to jednak pogodowe potknięcie, by po kilku dniach, ponownie zagoszczą wyższe wartości temperatur, czyli możliwy jest powrót do wskazań w okolicach 15 stopni Celsjusza.

Eksperci od zagadnień pogodowych zgodnie twierdzą, iż takie zachowanie aury ma bezpośredni związek z ocieplaniem się klimatu, więc zimy rozpoczynają się znacznie później i są łagodniejsze. Zmiany wzorców temperaturowych widać już od kilku lat, więc uważa się też, że pogłębiające się zjawisko ocieplenia klimatu, przyspiesza, co może doprowadzić nas do poważnych problemów, głównie z zaopatrzeniem w wodę. Kraje takiej jak Irlandia, mogą mieć w przyszłości dużo więcej okresów suszy, a dziać się tak będzie nie tylko latem, bo i prawdopodobne jest to do późnej jesieni, a nawet w początkach zimy.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Johannes Plenio on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rośnie ilość wypa
Zmniejsza się iloś