Rośnie ilość wypadków z udziałem użytkowników e-hulajnóg

E-hulajnogi wdarły się przebojem do Irlandii i zdobyły ogromną popularność w każdej grupie wiekowej, bo używane są jako środek transportu na krótkich dystansach.

To jednak spowodowało, że wzrosła znacznie ilość użytkowników tych napędzanych elektrycznie urządzeń, a zazwyczaj, nie stosują się oni do zasad bezpieczeństwa i obowiązujących na drogach. Użytkownicy e-hulajnóg jeżdżą więc po chodnikach, a jak nazwa wskazuje, przeznaczone są one do chodzenia, jeżdżą też po deptakach i po ulicach, a to stwarza coraz większe zagrożenie dla samych „hulajnoigistów”, jak i dla innych uczestników ruchu.  

Lekarze z oddziałów chirurgicznych dodają, że i u nich widać wzrost pacjentów z obrażeniami, niekiedy nawet poważnymi, jakich doznali użytkownicy e-hulajnóg, a to za sprawą prędkości, jaką mogą rozwijać te urządzenia do jazdy bez wysiłku.

Garda dysponuje nawet statystykami, a są one niepokojące, bo w ciągu ostatniego roku ilość zanotowanych wypadów z udziałem e-hulajnóg wyniosła 24 i był też jeden wypadek śmiertelny. Jak dodaje Garda, e-hulajnogi i e-skutery, najbardziej popularne są obecnie w miastach, a to powoduje zagrożenie zarówno dla samych ich użytkowników, jak i dla osób postronnych. Policjanci reagują, gdy użytkownicy e-hulajnóg naciągają przepisy, a i odbierają pojazdy, o ile użytkownik rażąco łamie zasady, na jakich może uczestniczyć w ruchu.

Garda przestrzega też, że z pojazdów o napędzie mechanicznym, korzystać mogą osoby powyżej 16 roku życia, więc osoby młodsze, a tych jest spora grupa, jadąc e-hulajnogą, narażają się na odpowiedzialność karną, gdyż popełniają przestępstwo.

Irlandzka policja dodaje, że e-hulajnogi i e-skutery, może uważać za bardzo niebezpieczne, a to tylko dlatego, iż rozwijając dużą prędkość, nie chronią w żaden sposób użytkownika. Większość użytkowników e-hulajnóg, nie ma też na sobie wymaganych elementów odblaskowych i oświetlenia pojazdu, co też jest łamaniem przepisów i można za to otrzymać mandat.

Zarówno Garda, jak i ortopedzi ostrzegają, że z e-hulajnóg należy korzystać z rozwagą, aby nie stały się one wstępem do dużych problemów.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Photo by Gotrax on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
UE prognozuje gwałt
Ciepły listopad