„Brytyjski premier, działa tak nieprzewidywalnie, jak Donald Trump”

Irlandia nie może być zastraszana przez Partię Konserwatywną i jej politycznych sojuszników.

Podczas gdy lekkomyślny i uparty rząd brytyjski nadal trwa na swoim stanowisku, liderka Partii Pracy Ivana Bacik powiedziała, że ​​należy zrobić wszystko, aby zapewnić brak twardej granicy na wyspie Irlandii. 

Bacik powiedziała, że próba obejścia Protokołu z Irlandii Północnej stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i podważy z trudem wywalczony pokój w Irlandii Północnej.

Poseł Bacik stwierdziła:

– Nierozważne i niebezpieczne podejście rządu brytyjskiego do delikatnej kwestii Protokołu z Irlandii Północnej musi zostać potępione i zakwestionowane. Irlandia nie może stać z boku i być zastraszana przez lekkomyślny rząd brytyjski i premiera, który działa tak nieprzewidywalnie, jak Donald Trump. W czasie, gdy potrzebny jest kompromis i zaufanie, torysi zamiast tego zdecydowali się na zaostrzenie napięć poprzez jednostronne i niezgodne z prawem działania, zamierzając ignorować zobowiązania międzynarodowe, decydując się na zaryzykowanie ciężko wywalczonego pokoju na naszej wyspie. Nie możemy stać z boku, gdy działa jak państwo zbójeckie. Obecna ścieżka obrana przez rząd brytyjski spowoduje niepewność gospodarczą; ograniczy potencjał wzrostu w Irlandii Północnej; i istnieje ryzyko cofnięcia procesu pokojowego o lata. Jak to ujął Tony Connelly z RTÉ, premier Boris Johnson zabiegał o twardą Europejską Grupę Badawczą (ERG), aby spróbowała utrzymać się na swoim stanowisku po gorszym niż oczekiwano wyniku wotum zaufania w zeszłym tygodniu, podczas gdy jeden z jego kluczowych pretendentów, minister spraw zagranicznych Liz Truss, robi dokładnie to samo, aby zająć miejsce Johnsona, gdyby został usunięty latem. To nie jest sposób na robienie interesów. Pomimo tego szkodliwego i niebezpiecznego podejścia nie jest za późno na znalezienie rozwiązania politycznego, które ochroni pokój na naszej wyspie. Nie jest za późno na powrót do konstruktywnych rozmów z UE. Może się to udać, jeśli szuka się rozwiązań opartych na zaufaniu i uczciwości, tak jak być powinno. Wzywam rząd, aby przypomniał premierowi Johnsonowi i jego współpracownikom, jak ważne jest znalezienie rozwiązań sytuacji, w której się obecnie znajdujemy. Nie możemy stać bezczynnie. Podejście rządu brytyjskiego należy traktować jako polityczny dynamit, jakim może być takie podejście. Rząd brytyjski nie może zasięgnąć porady prawnej a la carte w sprawie konsekwencji tego jednostronnego posunięcia. Nie możemy być zastraszani przez Partię Konserwatywną i jej politycznych sojuszników. Nasz rząd nie może pozwolić na jakiekolwiek ryzyko twardej granicy na wyspie Irlandii.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Wynagrodzenie umożl
Rząd zrezygnował z