Wyższe stawki oprocentowania mocno uderzają gospodarstwa domowe

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Potrzebny limit oprocentowania kredytów hipotecznych powiedział poseł laburzystów Ged Nash.


Odpowiadając na doniesienia, że ​​Europejski Bank Centralny (EBC) wkrótce podniesie dwukrotnie stopy kredytowe i stanie się to do końca roku, rzecznik ds. finansów Labour Party Ged Nash, stwierdził, iż rząd nie ma innego wyjścia, jak tylko poprzeć ustawodawstwo Partii Pracy w celu ograniczenia kredytów hipotecznych stóp procentowych w Irlandii.

Poseł Nash mówi:

– Ludzie już są nękani przez koszty życia w kryzysie. Tak więc wiadomość, że EBC zamierza dwukrotnie podwyższyć stopy procentowe do końca roku, uderzy w prawie pół miliona gospodarstw domowych ze zmiennymi stopami kredytów hipotecznych, które już i tak mają trudności ze związaniem końca z końcem. Partia Pracy ma ustawodawstwo, które wyciąga z tego ciepło i zwalnia część ludzi z presji finansowej. Nasza ustawa o zmiennym oprocentowaniu kredytów hipotecznych dla Banku Centralnego umożliwiłaby organowi regulacyjnemu nałożenie limitów na oprocentowanie kredytów hipotecznych pobieranych przez banki, w których występuje niedoskonałość rynku. Ustawodawstwo czerpie inspirację z projektu ustawy złożonego przez ministra ds. wydatków publicznych i reform Michaela McGratha, gdy był rzecznikiem Fianna Fáil ds. finansów. Jeśli jego ustawa była konieczna, gdy był w opozycji i w epoce niskich stóp procentowych, z pewnością musi zgodzić się, że jest potrzebna teraz, gdy nadchodzą dwie kolejne podwyżki stóp procentowych EBC. Oireachtas już nałożył limit na stopy procentowe dla pożyczkodawców, więc istnieje silny precedens do działania. Pokazuje to, że nie ma konstytucyjnych przeszkód uniemożliwiających Bankowi Centralnemu interwencję na rynku i wprowadzenie rozsądnych limitów stóp procentowych naliczanych przez dostawców usług finansowych. Jedyną przeszkodą jest brak woli politycznej. Ograniczenie oprocentowania kredytów hipotecznych pozwoli rodzinom zaoszczędzić tysiące euro przez cały okres ich spłaty i zatrzyma więcej pieniędzy w kieszeniach ludzi. Rząd musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby złagodzić ten cios. Z drugim najwyższym oprocentowaniem kredytów hipotecznych w strefie euro, Irlandia już nie jest zsynchronizowana z naszymi odpowiednikami w UE. Teraz nadszedł czas, aby wysłać silny sygnał do banków, że muszą szybko wytyczyć kurs w kierunku średniej unijnej oprocentowania kredytów hipotecznych.

Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Mary Lou McDonald ko
Jaki jest plan ogran

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!