Współpraca irlandzko-brytyjska jest najgorsza od lat

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wielka Brytania zapędziła się do narożnika i zapadła w wewnętrzne spory, a te wpływają już teraz na wszystko to, co dzieje się w sytuacji międzynarodowej na linii z Unią Europejską i Republiką Irlandii.

W tej sprawie szeroko wypowiedział się dla gazety Sunday Independent mister spraw zagranicznych i obrony Simon Coveney, a stwierdził:

– Stosunki między nami są w złym miejscu.

Minister Coveney wyjaśniając całą sytuację, powiedział, iż jego brytyjska odpowiedniczka, czuli Liz Truss, nie zajmuje się kwestią Irlandii Północnej w odpowiedni sposób, co z kolei pozwala twierdzić, iż obecnie gabinet i politycy Partii Konserwatywnej, skupieni są na czymś całkiem innym, niż istotne sprawy międzynarodowe.

Irlandzki szef resortu spraw zagranicznych powiedział również, a właściwie oskarżył Liz Truss, że nie poczyniła ostatnio żadnych postępów, ale nie podejmuje także „żadnych wysiłków”, jak wyraził się minister, by rozwiązać spór w sprawie dotyczącej bezpośrednio Protokołu Irlandii Północnej, a ma to też wyraźny wpływ na Republikę Irlandii.

Simon Coveney dodał, że niektórzy z członków brytyjskiego gabinetu albo powinni, albo chcą już teraz przeprowadzić rewolucję na Downing Street 10 i pozbyć się vel zastąpić premiera Borisa Johnsona.

Sprawa zaczęła nabierać rumieńców, kiedy lider Partii Konserwatywnej wygrał głosowanie o wotum nieufności we własnej partii, ale Johnson nie miał też powodów do zadowolenia, gdyż zaledwie 59% członków torysowskiego ugrupowania ma do niego zaufanie.

Wtedy też rozpoczęły się zakrojone na szerszą skalę poszukiwania następcy Johnsona, a takiego szuka zarówno wewnętrzna opozycja lidera, jak i osoby, które wspierają Boris Johnsona, ale dokładnie to samo czynią niektórzy ministrowie rządu.

Minister Coveney dodał, w udzielonym wywiedzie, a ów należy polecić do przeczytania, że rząd Borysa Johnsona, „nie słucha już teraz nikogo poza sobą”. Gabinet w Londynie, jak mówił dalej Coveney, nie próbuje od dawna znaleźć żadnego kompromisu, a od miesięcy zarządza w kwestiach pobrexitowych sposobem kryzysowym. Londyn wydaje się również niezainteresowany rozwiązaniem problemów handlowych, z jakimi boryka się Irlandia Północna, nie wyłączając z tego samych negocjacji z Unią Europejską.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Będzie duża awantu
Irlandzcy transporto

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!