Będzie duża awantura o kasę

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rząd stoi na rozdrożu, a chodzi przede wszystkim o propozycje Fine Gael, które chce na tyle głębokich zmian w budżecie, że koalicjanci przyglądają się temu z ogromnym zdziwieniem.

Najwięcej problematycznych kwestii ujawniło się w wydatkach na opiekę społeczną i propozycji wicepremiera Leo Varadkara, który uznał, iż należy w walce z kryzysem kosztów utrzymania położyć nacisk a pomoc najuboższym, więc dać możliwość przetrwania kryzysu emerytom, rencistom, ale i wesprzeć rodziny korzystające ze wsparcia socjalnego.

W tym ostatnim przypadku pakiet pomocowy ma być rozbudowany szerzej, bo to i wsparcie w kosztach opieki nad dziećmi, ale i pomoc skierowana do rodzin z dziećmi starszymi, czyli dodatkowe środki na naukę i wsparcie rodzin w kwestii edukacji wyższej.

Co więcej, Fine Gael zaproponowało również powiązanie transferów socjalnych, takich jak emerytura państwowa ze średnimi zarobkami, nie zaś ze stopą inflacji, aby kontrolować koszty, ale będzie to też wyraźne wsparcie dla wielu seniorów, którzy są teraz w złej sytuacji finansowej i już jakiś czas temu przestali radzić sobie z utrzymaniem się w tych czasach.

Krótko mówiąc, Finae Gael chce, aby związać teraz dobrobyt wielu grup społecznych ze wskaźnikami cen konsumpcyjnych, co nawiasem mówiąc, stałoby się realnym wyznacznikiem wysokości niektórych zasiłków, w tym właśnie emerytury państwowej.

Niestety koalicjanci nie mają przekonania, że państwo powinno iść w tym kierunku, a nawet stają w opozycji do pomysłów Fine Gael i Leo Varadkara, co w konsekwencji może doprowadzić do poważnych zgrzytów w koalicji, a nawet dużej awantury o budżet.

Całej sytuacji z zainteresowaniem przygląda się szykujące do przejęcia władzy Sinn Féin, a niektórzy z przedstawicieli tego ugrupowania w zakulisowych komentarzach twierdzą, że im gorzej dzieje się w rządzie i koalicji, im gorzej na niwie pomocy społeczeństwu, tym lepiej dla Sinn Féin, bo może dojść do przyspieszonych wyborów, a nawet jeżeli będą one w terminie, to partia stanie się do tego czasu na tyle silna, iż otrzyma mandat do samodzielnego sprawowania władzy.

Polecić należy też wywiad, jakiego gazecie Sunday Independent udzielił Leo Varadkar, a tam szczegółowo wyjaśnia, co Fine Gael proponuje m.in. w zakresie pomocy socjalnej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EU’s von der Leyen
Współpraca irlandz
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.